Afb. 5. De zuidoostelijke hoek van het kerkhof met op de voorgrond de grafstenen van de familie Dominicus op een foto van omstreeks 1955. Bij de herinrichting van het kerkhof in de jaren zestig zijn de grafstenen opgeruimd. De in 1954 geplaatste klokkenstoel deed tijdelijk dienst om de nieuwe klok op te hangen. (Collectie Joh. Eckhardt.) Jannetje de Wagter bereikte namelijk de leeftijd van 85 jaar. Ze overleed te Goes op 27 januari 1898. Sinds 1870 was ze weduwe. Lena Nagelkerke overleed als weduwe van Johan Pieter de Keijzer te Goes op 77-jarige leeftijd op 5 maart 1915. In de overlij densakte staat vermeld dat ze wasvrouw van beroep was. Relatie Dignus Dominicus - Jannetje de Wagter/Lena Nagelkerke Dignus Dominicus is lange tijd in dienst van de landelijke overheid geweest. Al in 1813, tegen het eind van de Franse tijd, vinden we hem in zijn geboorteplaats Yerseke vermeld als controleur des contrubutions. In 1818 woont hij nog te Yerseke en staat hij te boek als controleur bij de indirecte belastingen. Vanaf 1835 woonde en werkte hij in Goes. Per 1 januari van dat jaar werd hij daar in het bevolkingsregister ingeschreven als Agent Rijkskassier, komende vanaf Hulst.4) Hij betrok toen als hoofdbewoner de woning wijk D nummer 39 (tegenwoordig Keizerstraat 3), eigendom van Jac. de Jongh Jz. Behalve door Dignus Dominicus werd het pand bewoond door het pas getrouwde echtpaar Nagelkerke-De Wagter. Hun eerste kind, dochtertje Pieternella Cornelia is dan enkele maanden oud. We hebben niet gevonden op welke wijze de relatie tussen de vrijgezel Dignus Dominicus en het echtpaar Nagelkerke-de Wagter tot stand was gekomen, maar het is wel duide lijk dat de onderlinge verstandhouding niets te wensen overliet. Blijkbaar was er gewoon een 'klik'. Dat werd helemaal duidelijk toen Dignus Dominicus in de tweede helft van 1839 vanuit de Keizerstraat naar een riant pand aan de oostzijde van de Grote Markt verhuisde. Daar was de woning wijk C nummer 65 (tegenwoordig café de Post, Grote Markt 16), leeg komen te staan. De bewoner, David Koning, was om gezond heidsredenen bij zijn in de Papagaaistraat wonende dochter ingetrokken. Het gezin Nagelkerke, met ondertussen drie kinderen, verhuisde gewoon mee. Het was bij uitstek wonen op stand, in het hartje van de stad. Niet direct gebruikelijk voor een timmer mansknecht met zijn gezin. Er was geen inwonende dienstbode, dus het ligt voor de hand dat huisvrouw Jannetje de Wagter minstens een aandeel heeft gehad in de huishoudelijke werkzaamheden voor Dignus Dominicus. Met ingang van 1 mei 1845 werd Dignus Dominicus, als zijnde vertrokken naar Yerseke, uitgeschreven uit het bevol kingsregister van Goes. Gerard Nicolaas Nagelkerke verhuisde met zijn gezin vanaf de Grote Markt naar de woning wijk D nummer 134 (tegenwoordig Nieuwstraat 35). 17

De Spuije | 2018 | | pagina 18