Epiloog Het testament van de vrijgezel Dignus Dominicus, het is verborgen geschiedenis op microniveau. Hij was een vermogend en invloedrijk man; als hij de laatste periode van zijn leven weer in Yerseke woont is hij daar de enige die in de jaarlijkse kohieren op de heffing van de hoofdelijke omslag in de eerste klasse wordt aangeslagen. Meer ver mogend dus dan wie dan ook in het dorp.5) Maar dat hoeft zeker niet te betekenen dat hij ook gelukkiger was dan alle andere inwoners van het dorp. Integendeel, misschien was hij zelfs wel ongelukkiger dan veel van zijn dorpsge noten. Hoewel dat een gevaar inhoudt en in een op feitelijke informatie gebaseerde beschouwing eigenlijk niet past, nodigt de inhoud van het testament uit om te specu leren. Want welke rol speelde de met een eenvoudige timmermansknecht getrouwde Jannetje de Wagter in zijn vrijgezellenleven? Was ze zijn grote (onbereikbare) liefde en was haar dochter Lena Nagelkerke zijn (enige) natuurlijke dochter? Alles wijst erop dat de kleine Leentje in ieder geval zijn oogappeltje was. En Gerard Nicolaas Nagelkerke, was hij blij verrast door de aankondiging van de jaarlijkse aanvulling op het gezinsinkomen? Waren de andere kinderen in het gezin Nagelkerke jaloers op de bevoorrechting van hun zusje? Of vonden ze het vanzelfspre kend, omdat toch iedereen van de situatie op de hoogte was? We weten het allemaal niet. Hoe we ook hebben gezocht, geen enkele zwart op wit aanwijzing in de richting van antwoorden op de opgeworpen vragen hebben we gevonden. De aangifte van de geboorte van Lena Nagelkerke werd in 1837 zoals gebruikelijk gedaan door vader Gerard Nicolaas Nagelkerke. Het papier van de geboorteakte was ook toen geduldig. Tot na de Tweede Wereldoorlog zorgden de grafzerken van de familie Dominicus op het oude kerkhof rondom de kerk van Yerseke nog voor een bepaalde vorm van herinnering aan de tijd dat de familie dominant in het dorp aanwezig was. De verwoestingen in de meidagen van 1940 en de naderhand uitge voerde herinrichting van het kerkhof hebben daar definitief een eind aan gemaakt. Lena Nagelkerke overleed te Goes op 5 maart 1915, dat is ruim een eeuw geleden. Een paar jaar geleden spraken we met een ondertussen overleden achterkleinzoon van haar, iemand die zeer goed op de hoogte was van de familiegeschiedenis. Hij kon zich niet herinneren in de overgeleverde verhalen iets over het aan zijn overgrootmoeder toege kende legaat vernomen te hebben. Het lijkt zodoende niet waarschijnlijk dat we ooit nog antwoorden zullen kunnen vinden op de vragen die na het analyseren van het testa ment van Dignus Dominicus overblijven. Aan het testament van Dignus Dominicus hebben wij in het artikel Brood voor de behoeftige Yersekenaren, opgenomen in de Spuije aflevering 91, voorjaar 2014, reeds beknopt aandacht besteed. Een intrigerend facet brengt ons ertoe om er nog eens wat dieper op in te gaan. Met dank aan de heer M. de Goffau te Middelburg voor de verstrekte informatie. Noten en bronnen: 1. Zeeuws Archief (ZA), notarieel archief toegangsnr. 13.2, inv. nr. 996, akte 1492, 1494. 2. Dignus Dominicus was ambachtsheer van Yerseke en bezat met uitzondering van een klein gedeelte alle hierbij behorende rechten. Verder bezat hij ambacht sporties in de ambachten van Schore en Vlake, Hoedekenskerke, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Ovezande, Sint-Joosland, Bath en Rilland. 3. ZA, archief Hervormde Gemeente Yerseke, voorl. inv. nrs. 4, 895. 4. In de bevolkingsregisters van de gemeente Hulst komt de naam Dignus Dominicus echter niet voor. (Informatie verstrekt door de heer A.J.H.M. Prinsen, archivaris van de gemeente Hulst). 5. In de Middelburgsche Courant van 20 augustus 1850 staat een overzicht van de 53 hoogst aangeslagenen in de provincie. Dignus Dominicus is daarin als groot grondbezitter met een aanslag van 650,- prominent aanwezig. De bevolkingsregisters en de akten van de burger lijke stand van de verschillende gemeenten. 18

De Spuije | 2018 | | pagina 19