Hans de Win (1964) volgde de Academie van Beeldende Vorming in Tilburg (eerstegraads docent tekenen en kunstgeschiedenis, 1982-1987) en kreeg een startstipendium van het Fonds voor de Beeldende Kunst. Als beeldend kunstenaar en ruimtelijk vormgever was hij gefascineerd door de manier waarop een object, een beeld verschillende lagen van kwaliteit uit kan stralen. Hij richtte W&W Vormgevers (1995-2007) op, werkte voor verschillende opdrachtgevers en nam deel aan verschillende tentoonstellingen en projecten in de jaren negentig. Voor de gemeente Borsele werd hij in het kader van de beeldenroute Wankel evenwicht geselecteerd. Hiervoor ontwierp en plaatste hij in 1994 De Zuil in 's-Gravenpolder en in 1998 De Pomp in Oudelande. Als vervanging van de De Zuil ontwierp hij in 2017 Levensboom in 's-Gravenpolder. De Win richt zich sinds 2008 op andere werkzaamheden. Hij is mede-eigenaar, adviseur en trainer bij Pleegzorg Advies Nederland en sinds 2014 initiatiefnemer van en trainer bij Saam-Aikido. gemaakt van rood- of witbakkende klei en konden desgewenst worden afgewerkt met een glazuur van verdunde Zeeuwse klei. De tegels zijn gemonteerd op 10 millime ter dikke cementplaten en verstevigd met stroken betonflex. Ieder een eigen verhaal Onder het motto 'Iedereen draagt zijn steentje bij' organiseerde de kunstenaar (geassisteerd door Sjaak Bikker, Riet van Ombergen, Winnie Uitman en Adri Walhout) vele 'tegelmaak'-sessies. In totaal hebben 550 kinderen en 175 volwassenen uit het dorp hun steentje bijgedragen. De ouderen maakten met name tegels met wortels en tegels met hun herinneringen. Zo is er een met de namen van alle doch ters van de maakster en een met 40-45, R. Deprez.u Andere inwoners maakten tegels voor de stam van de boom: over wat ze nu leuk vinden. Hier zijn ook tegels die verwijzen naar de verenigingen en het vrijwilligerswerk. Van tegels met 69 ASV (voetbalclub Apollo '69) tot een duif met Shalom. De kinderen maakten de kruin. De jongsten kleiden vruchten, bloemen of bladeren. De oudsten keken naar de toekomst. Tegels met een ruimteraket, een paardenhoofd, een voetbal en met iets wat lijkt op een klok die op kwart voor twaalf staat. Elke tegel heeft zo een eigen verhaal. Welk verhaal is niet altijd direct duidelijk. Vraag het dan aan de maker, riep De Win op, en weet je niet wie dat is, gebruik dan je eigen fantasie. De ongeveer 120 mallen die Hans de Win maakte voor de tegels, heeft hij aan de mee werkende basisscholen gegeven: De Rank, de Koningin Julianaschool en De Linden. Om met de kinderen nieuwe kunstwerkjes te maken. 21 Bronnen: Nico Out, Wankel evenwicht - Beeldenroute Borsele, Vlissingen 2008. Hans de Win, Iedereen draagt zijn steentje bij! Kunstproject 700 jaar 's Gravenpolder, z.pl. z.j.. https://www.cbkzeeland.nl/kunst/kunstenaar-zoeken/ detail/q/kunstenaar_id/150135/naam/hans-win, geraad pleegd 14 april 2018. Noot: 1. Deze tegel verwijst naar het monument dat in 's- Gravenpolder is opgericht ter nagedachtenis aan luitenant Robert Deprez, afkomstig uit Harelbeke, België. Na een opleiding als marconist zou hij worden ingezet in bezet België. Op 30 maart 1944 vertrokken enkele agenten met een viermotorige Halifax vanuit Groot-Brittannië. Luitenant Deprez was bestemd om als verbindingsman bij het leger van België (geheim leger) op te treden en moest gedropt worden in de streek van Ellezelles nabij Ronse. Nog voor het vliegtuig zijn bestemming bereikte, werd het tijdens een vijandelijke actie neergeschoten boven de Westerschelde, ten zuiden van Hansweert. Slechts vijf van de twaalf bemanningsleden van de Halifax overleefden de crash. Onder andere Deprez werd als vermist opgegeven. (Bron: https://www.tracesofwar.nl/sights/3123/ Lieutenant-Robert-Deprez-Memorial.htm.)

De Spuije | 2018 | | pagina 22