Nieuwe informatie bij een oude tekening Frank de Klerk Sinds jaar en dag bevindt zich in de col lectie van het gemeentearchief Goes de zogenaamde 'belegeringsprent' uit 1572. De afbeelding toont een stormaanval van de Geuzen op de noordzijde van de stad. Hierin heeft een Spaans garnizoen zich verschanst. Het onderschrift luidt: Deze teekening waarvan de originele schildery ten stadhuize Goes berust is van den jaare 1572 den 21 october tydens wanneer den Spanjaard Mondragon te Baths overgekomen zynde de stad Goes van zyne belegering ontzette. In het recente verleden hebben J. van der Woude Historisch jaarboek voor Noord- en Zuid-Beveland 1981) en C. Dekker (Schamele landstede, 2002) zich beziggehouden met deze episode uit de geschiedenis van de stad. Ondanks hun uit gebreide beschrijving van de gebeurtenissen aan de hand van onder meer deze tekening zijn er nog enkele aanvullende gegevens te melden. Van het Geuzenbeleg en het ontzet door de Spanjaarden eind 1572 zijn twee andere afbeeldingen bekend: één van Walter Morgan (Oxford) en één van Petro le Poivre (KB Brussel). De tekening laat één van de eerste aanval len van de Geuzen zien. De troepen van de Prins hebben zich in een ruime boog rond de stad ingegraven en daar hun tenten opgesla gen. Hun schepen liggen in de Goese haven. Afb. 1. Het beleg van Goes. Vogelvluchtplattegrond van Goes en omliggend gebied, gezien vanuit het noorden. Kopie uit het midden van de negentiende eeuw door G. Braam, naar een achttien- de-eeuwse kopie van een laat-zestiende-eeuws schilderij. (Historisch Topografische Atlas van de gemeente Goes.) 26

De Spuije | 2018 | | pagina 27