Warmenhoven', na de bevrijding bleek dat ze Joodse was en Edmée van Dam heette. De ander, een jongeman van rond de twintig was student. 's Avonds kwamen ze wel eens voorzichtig te voorschijn en zaten we met z'n allen in de grote woonkamer. Naar school ging ik niet, die was niet beschik baar. De ene, oudere, zoon van de dominee ging in Goes naar de HBS, de andere was van mijn leeftijd. Bij de pastorie, die nu niet meer bestaat, was een grote tuin met achterin, bijna overgroeid, een garage, waar de auto van de dominee, zonder wielen op blokken stond. In afwachting van betere tijden. Mijn vader en ik trokken op een dag in de richting van Hansweert om te pro beren wat aardappelen te kopen. Het was onrustig in de lucht, geallieerde vliegtuigen vielen steeds Duitse stellingen aan. We zagen van een afstand hoe geschut vanuit het al bevrijde Zeeuws-Vlaanderen zich had 'ingeschoten' op de schoorsteen van de op het havenhoofd gebouwde 'Gekro' (destruc tiebedrijf). De schoorsteen werd steeds korter. Bij het kanaal aangekomen zagen we Typhoons (Engelse jachtvliegtuigen), die met raketten bewapend aanvallen uitvoer den op gebouwen op het sluizencomplex. We zagen rookpluimen van onder de vleugels komen en de raketten inslaan. Even later stond een gebouw op de sluizen in brand. We hoorden van mensen die naar de radio konden luisteren dat de geallieerden al in België en in Zeeuws-Vlaanderen waren. Er waren veel vliegtuigen in de lucht die geregeld beschietingen op de wegen en de treinen uitvoerden. Ook de Vlakebrug over het Kanaal door Zuid-Beveland lag zwaar onder vuur. Er was haast geen verkeer meer mogelijk. Er trokken steeds Duitse troepen door het dorp en in de dijken rondom het dorp werden versterkingen gebouwd, evenals op de veerhaven bij het dorp. De soldaten leken steeds jonger te worden, ze marcheerden en zongen alsof ze de over winning vierden. Vooral die jongens hadden veel branie, wij bleven maar een beetje uit de buurt, van die Hitlerjugend ventjes. Ook waren er oudere mannen in sjofele unifor men bij de Duitsers, ze hadden werkelijk alles opgeroepen. Een van de laatste Duitsers die ik zag was een jongen met een veel te grote pet op. Die zat op de bok van een kar met brood, getrokken door een paard. Hij was duidelijk niet op zijn gemak, want in de ene hand had hij de leidsels en in de andere hand zijn geweer. Wij moesten de distributiebonnen aan de vrouw van de dominee afgeven, dan zorgde zij voor de inkoop. Hoewel er steeds grotere schaarste kwam, kregen wij toch wel érg weinig. Er stond in de pastorietuin een grote, rijk dragende walnotenboom, de grond lag bezaaid met noten. De dominee vroeg ons de noten te rapen, dan konden Afb. 6. Een Hawker Typhoon Mark IB (s/n EK139, 'HH-N') 'Dirty Dora', van No. 175 Squadron, Royal Air Force, wordt nagekeken in Colerne. Op de voorgrond twee dummy bommen gebruikt om het laden onder de vleugels te oefenen. (Foto 1091 van de collectie van de Imperial War Museums.) 36

De Spuije | 2018 | | pagina 37