Inhoud Woord vooraf1 De geschiedenis van drie verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer, deel I Adri Haaij2 Het testament van Dignis Dominicus G.J. Lepoeter12 's-Gravenpolder heeft weer een kunstwerk! Eef van Brummelen19 HMDB uitgelicht: Glazen bokaal ter gelegenheid van 200 jaar Satisfactie Hester van Rees.... 22 Nieuwe informatie bij een oude tekening Frank de Klerk26 Het raadsel ontrafeld Hester van Rees28 Kind in de Tweede Wereldoorlog, deel I T.W. Rosmolen30 Het blazoen van de Kapelse rederijkerskamer De Wijngaartranke nader bekeken Bram le Clercq40 Reacties van lezers 43 Activiteiten september-december 2018 44 Boekindruk: Versailles aan de Schelde Hester van Rees45 De Zeeuwse klederdrachten, handboek voor het maken van kleding Hester van Rees47 Woord vooraf We beginnen deze Spuije in de Yerseke Moer. Adri Haaij heeft in dat gebied de historie van drie - inmiddels verdwenen - boerderijen uitgezocht. Van het artikel dat hij daar over schreef is in dit nummer van de Spuije het eerste deel opgenomen. Het gaat over een hoeve die gelegen was aan de huidige Reeweg. In de loop der eeuwen is er een lange reeks eigenaren geweest, tot in 1851 het noodlot toesloeg. We blijven in het tweede artikel in dezelfde omgeving. Dignis Dominicus was ambachtsheer van Yerseke en zeer welvarend. Tegen het einde van zijn leven maakte hij een testament waarin hij zijn aardse goederen verdeelde. De inhoud van het testament is voor een groot deel weinig opmerkelijk, maar een van de legaten valt wel op. G.J. Lepoeter beschrijft hoe de nalatenschap verdeeld moest worden en gaat na wat de achtergrond van het bijzondere legaat kan zijn. In de reeks beschrijvingen van bijzondere voorwerpen uit het Historisch Museum De Bevelanden, deze keer een bijdrage van Hester van Rees over de bokaal die het stadsbestuur van Goes liet maken ter gelegenheid van de herdenking van 200 jaar Satisfactie van Goes. Wat was deze Satisfactie en waarom kwam die tot stand? Wie waren er bij betrokken en hoe was de situatie in Goes in de jaren zeventig van de zestiende eeuw? In dit artikel het verhaal achter een bijzondere bokaal. Onderdeel van het verhaal over de Satisfactiebokaal is het beleg van Goes in 1572. Van dit beleg, door de geuzen, is een tekening bewaard gebleven naar een zestiende-eeuws schilderij. Die tekening maakt veel duidelijk over de militaire situatie op Zuid-Beveland in dat jaar. Frank de Klerk doet verslag van nieuwe informatie die de laatste jaren over deze prent aan het licht is gekomen. In de vorige Spuije was er uitgebreid aandacht voor de strafkampen die na de Tweede Wereldoorlog voor NSB'ers werden ingericht en hun verhaal. Deze keer kijken we weer naar de oorlog, maar dan door de ogen van een kind. T.W. Rosmolen was 10 jaar toen de Bevelanden bevrijd werden. Hij was met zijn familie van Schouwen-Duiveland geëvacueerd naar Kruiningen en later Hansweert. Voor een jongen van die leeftijd een gevaarlijke, maar vooral ook spannende tijd, waarin vele avonturen te beleven waren. In de vorige Spuije konden we Eef van Brummelen voorstellen als redactielid. Ook deze keer kunnen we met veel genoegen melden dat een nieuw lid is toegetreden tot de redactie. Of, beter gezegd, een voormalig lid is teruggekeerd: historicus Albert Kort. In de jaren tachtig en negentig was hij ook al redactielid. Nu hij weer meer tijd ter beschikking heeft, wil hij met zijn uitgebreide kennis over de Zeeuwse geschiedenis weer een bijdrage leveren aan ons blad. Bestuur en redactie 1

De Spuije | 2018 | | pagina 39