De geschiedenis van drie verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer, deel I Adri Haaij Inleiding Vanaf de oostzijde van de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland hebben we een prachtig uitzicht over de Yerseke Moer, rich ting Yerseke en Vlake. Een open landschap met weinig opgaande begroeiing. De Yerseke Moer (als oudland) heeft in feite nog alle kenmerken van een middeleeuws landschap. Oorspronkelijk was het gebied veel groter en zagen grote delen van Zuid-Beveland er ook min of meer zo uit. De steeds uitbreidende bebouwing, de uitgevoerde ruil- en herver kavelingen, betere afwatering en de aanleg van infrastructurele werken hebben inmid dels hun sporen in het landschap duidelijk achtergelaten. In de Yerseke Moer zijn die invloeden grotendeels uitgebleven. Hierna behandelen we de geschiedenis van een drietal - inmiddels verdwenen - boerderijen in de Yerseke Moer. Maar eerst blijven we nog even stilstaan bij de Postbrug. De Postbrug zoals we die nu kennen is nog niet zo oud. In de jaren tachtig en negentig van de twintigste eeuw is het Kanaal door Zuid-Beveland verbreed en bij Wemeldinge is oostelijk van het dorp een nieuwe aansluiting van het kanaal op de Oosterschelde gemaakt. De schutsluizen in Wemeldinge hebben toen hun oorspron kelijke functie verloren en bij Hansweert zijn nieuwe schutsluizen gemaakt. Het kanaal staat sindsdien in open verbinding met de Oosterschelde. Al met al was het een omvangrijk werk. De oude Postbrug moest ook verdwijnen om plaats te maken voor de brug zoals we die nu kennen. De oude Postbrug was een draaibrug. Op een kadastrale kaart van 1882 (afb. 2) is dat goed te zien. We zien op de kaart ook twee aan elkaar gebouwde brugwachters woningen. Na de Tweede Wereldoorlog zijn die woningen gesloopt en zijn er nieuwe woningen voor in de plaats gekomen. Op de kaart is vlak bij het kanaal ook nog een woning ingetekend, destijds in eigendom bij de familie Noels. Bij de uitvoering van de kanaalwerkzaamheden in de vorige eeuw was hier in ieder geval bebouwing aanwezig van veehandelaar Minnaard. Alle gebouwen zijn toen gesloopt en van de oude situatie is niets meer terug te vinden.1) Afb. 1. Bijzonder vervoer door het kanaal, komend vanaf Wemeldinge vlak voordat de postbrug wordt gepasseerd. (Afb. 1 en 5, foto's auteur, 5 april 2015.) 2

De Spuije | 2018 | | pagina 3