Afb. 2. Het schildwapen 'van ons lieve en aldergeduchtigste genadige Heer den roomschen Keizer', uitsnede van afb. 1. (Foto auteur.) Afb. 3. Het wapen van de Oostenrijkse keizer. (Bron: Wikipedia.) Afb. 4. Het wapen van het huidige Oostenrijk. (Bron: Wikipedia.) doortrokken, in het welke gespecifiseert staat voor 't advijs van de kamer (in godts name). Het wapenbord dat in deze bewoordingen beschreven wordt, is niet bewaard gebleven. Wel kreeg de kamer in 1965 ter gelegen heid van de herconfirmatie en verheffing op blazoen een nieuw wapenbord, dat met enkele andere kamerattributen door het huidige kamerbestuur bewaard wordt in de rooms-katholieke kerk te Hansweert.3,4) Dat nieuwe wapenbord komt niet helemaal overeen met de beschrijving uit 1508. De omschrijving in het statuut maakt niet duidelijk wat er nu precies met een rolleken doortrokken was: de wolke, de wijngaar- tranke of Jezus. Op het twintigste-eeuwse blazoen echter is niets doortrokken: het rolleken met het devies van de kamer erop staat gewoon onder de wolke en niet ergens doorheen getrokken. Daarbij heeft het rol letje ook een aangepaste spelling gekregen. In plaats van in godts name staat er in 1965 in gods naem, het tweede woord moderner, zonder de -t- en het derde woord archaïse rend: naem in plaats van het oorspronkelij ker name. ons lieve en aldergeduchtigste genadige Heer den roomschen Keizer Ook staan op het blazoen afgebeeld de schild- wapenen van ons lieve en aldergeduchtigste genadige Heer den roomschen Keizer, en de wapenen des lands van Zeeland, aldus de statuuttekst. De naam van die heer is niet vermeld. Welk wapen prijkte op het oorspron kelijke blazoen van 1508, weten we niet. In het nieuwe blazoen van 1965 is de tweekoppige adelaar van het Habsburgse Rijk opgenomen (afbeelding links), niet het wapen van Maximiliaan van Oostenrijk, die in 1508 werd gekroond tot keizer van het Heilige Roomse Rijk (ongeveer als het wapen van de Oostenrijkse keizer in het midden). Op de borst van de adelaar zijn in 1965 ook nog de kleuren rood en wit verwis seld: op het blazoen van De Wijngaartranke wit-rood-wit, in het Habsburgs blazoen en nog steeds in de vlag van het tegenwoordige Oostenrijk rood-wit-rood (afbeelding midden en rechts). Maximiliaan of Karel De wapenkwestie heeft voor nog meer verwarring gezorgd. De vermelding in de statuuttekst van het schildwapen van de Rooms keizer was voor Van der Woude aan leiding de totstandkoming van het statuut van De Wijngaartranke te dateren tussen 1520 en 1530.5) Kennelijk gaat hij ervan uit dat met den roomschen keizer alleen Karel V bedoeld kan zijn en die droeg die titel inderdaad pas vanaf 1520. Maar in 1508 41

De Spuije | 2018 | | pagina 43