Versailles aan de Schelde Boekindruk: Versailles aan de Schelde Anna van Suchtelen: Versailles aan de Schelde, uitgeverij Cossee, Amsterdam 2017, 320 pagina 's, ISBN 978 90 5936 7555, verkoopprijs 24,99. In de vorige Spuije is - naar aanleiding van de nieuwe expositie Buitengewoon en Markant in het Historisch Museum De Bevelanden - de aandacht gevestigd op een groot tegeltableau van het bijzondere landhuis Zorgvliet, ook wel 'Suikerpaleis' genoemd, en pretentieuzer zelfs 'Versailles aan de Schelde', in Ellewoutsdijk. Onder de laatste naam is ook een boek verschenen. Het is geschreven door Anna van Suchtelen, achterachterkleindochter van ambachtsheer J.C. van Hattum. Op 10 februari 2018 heeft ze over dit buitenhuis in het HMDB een lezing gehouden. Het boek reikt verder dan het dorp Ellewoutsdijk. Het begint natuurlijk met J.C. van Hattum die vanuit Sliedrecht, waar zijn vader een baggerbedrijfje heeft, op zoek is naar goede dijk- en havenwerkers en een kijkje neemt in Ellewoutsdijk. Hij ontmoet daar zijn toekomstige vrouw Frederike. Het gaat hem zo voor de wind dat hij besluit de ambachtsheerlijkheid van Ellewoutsdijk, Everinge, Driewegen en Coudorpe aan te kopen. En zo worden de Van Hattums in 1881 eigenaar van het bescheiden buiten huis Zorgvliet (al in Moorse stijl gebouwd in 1822) en het terrein aan de overkant van de weg: de grond van het voormalige Huis van Ellewoutsdijk, met de restanten van de burcht. Bij elk zakelijk succes wordt het huis uitgebouwd of verschijnt er een torentje. Er komen in totaal 29 slaapkamers, een toneelzaal en drie schilderijzalen. Maar de ambachtsheerlijkheid zelf geeft ook verplichtingen. Frederike is hierbij de spil: ze biedt hulp aan armen, zieken, hulpbehoe venden en kraamvrouwen. Was J.C. al wereldwijd actief, onder andere met werkzaamheden voor het Panamakanaal, onder zoon Tinus, die ook het familiebedrijf in gaat, gaat de expansie verder, met de bouw van een marinehaven in Argentinië en de aanleg van een spoorweg ANNA VAN SUCHTELEN Afb. 1. Omslag van het boek. in Zuid-Afrika. Behalve succes is er echter ook verdriet, vier van de zes kinderen van Tinus en zijn vrouw Jaan overlijden. Mogelijk vanwege aandoeningen omdat Tinus en Jaan neef en nicht zijn. Freek blijft als enige zoon in leven en ook hij gaat het familiebedrijf in. Als in 1909 zijn grootvader overlijdt, schieten woorden tekort om het verlies voor Ellewoutsdijk uit te drukken. Hij was een groot man, een indrukwekkende figuur, groot van karakter, ook misschien wel omdat hij zo kon meeleven met anderen, zoals de dominee formuleerde. Tinus zet de zaak voort onder de naam Van Hattum en Blankevoort. Zijn vrouw Jaan treedt met haar inzet voor de dorpelingen van Ellewoutsdijk in de voetsporen van haar tante en schoonmoeder Frederike. F A M J IE K ütONl 1' K 45

De Spuije | 2018 | | pagina 47