Afb. 2. Fragment van kadastraal net- teplan Wemeldinge van 1882, sectie C, blad 2. (Bron: Zeeuws Archief, Kadaster Zeeland, Kadastrale Plans, 1812-1991 (1996). Toegang 247, inven- tarisnr. 6885.) Het onderzoek naar de verdwenen boerderijen Zoals hiervoor al gezegd was het gebied oorspronkelijk veel groter. De Yerseke Moer sloot naadloos aan op de Kapelse- en Vlaakse Moer en het oudland liep ook door richting Wemeldinge, Kapelle, Hansweert en Kruiningen. Met name de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland en de spoorlijn hebben er voor gezorgd dat het oudland in de loop van de tijd is teruggedrongen. Ons onderzoek naar verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer beperkt zich tot wat we het kerngebied van de Yerseke Moer zouden willen noemen. Dat is het gebied ten noorden van de Vlakeweg, ten westen van de Voornseweg en Akkerseweg, ten zuiden van de Postweg en ten oosten van het Kanaal door Zuid-Beveland. Het gebied binnen die begrenzing wordt nu grotendeels beheerd door de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Op afbeelding 4 zijn met de letters A, B en C de locaties aangegeven waar de drie verdwe nen boerderijen lagen. Op deze afbeelding is tevens een aantal boerderijen gesitueerd die er ook nu nog zijn. Bij de invoering van het kadaster in 1832 waren de voor dit artikel onderzochte hoeves A en C er ook al en op de plaats waar nu het hoefje Knobbewerve, Dankerseweg nr. 6 ligt, was in 1832 eveneens bebouwing aanwezig.® De niet zover van Knobbewerve gelegen boerderij Veelust, Reeweg 17/19, is het veeteeltbedrijf van de familie Kole. Dit bedrijf is nog betrekkelijk nieuw en tot stand gekomen bij de uitgevoerde ruilver kaveling Yerseke Moer.3) Ook de andere op afbeelding 4 aangegeven gebouwen zijn pas na de invoering van het kadaster in 1832 tot stand gekomen. In 1832 was het Kanaal door Zuid-Beveland er nog niet en in de richting van Kapelle was er pas enige bebou wing aanwezig bij het gehucht Tekenburg.4) Richting Wemeldinge was er pas bebouwing bij Zwake en Schoudee. Aan de noordzijde van de Postweg richting Yerseke was die evenmin aanwezig. De huidige bebouwing aan de noordzijde van de Postweg is er ook pas na 1832 gekomen. In het huidige kern gebied van de Yerseke Moer en een groot gebied daaraan grenzend was dus lange tijd nauwelijks iets gebouwd. Knobbewerve en de door ons onderzochte hoeves op de locaties A en C lagen dus met recht in the middle of nowhere. De verdwenen hoeve, locatie A op afbeelding 4, gelegen aan de westzijde van de Reeweg Wanneer we vlakbij de Postbrug de Reeweg in zuidelijke richting volgen zien we na het 3

De Spuije | 2018 | | pagina 4