wM overloper van 1547 hebben wij geen infor matie gevonden. Het is wel aannemelijk dat er voor 1547 ook al bebouwing aanwezig was. Vlak bij de hoeve lag een vroone (dit is een perceel waarvoor geen belasting verschuldigd was). De hoeve zelf lag niet op een vroone! Dr. C. Dekker zegt over de vronen in zijn boek Een Zeeuws dorp in de middeleeuwen, Wemeldinge voor het jaar 1600 (blz. 134) We weten dat in de eerste helft van de 14e eeuw het aantal vronen nog in beweging was, het nam toe naarmate er werd gebouwd en misschien ook af naarmate er werd geslecht. Daarna kwamen er geen nieuwe vronen bij en bleven vronen zonder huis hun status houden. De vronen waren gefixeerd en de huizen, die in de veldhoe- ken van de overloper worden genoemd als staande niet op vronen, zullen dus jonger zijn dan ongeveer het midden van de 14e eeuw De hoeve die we hier verder bespreken lag niet op een vroone en zal - Dekker volgend - dus in ieder geval jonger zijn dan ongeveer het midden van de veertiende eeuw. Langs de Breedeweg/Reeweg lagen nog meer vronen Zoals gezegd lag vlakbij de hoeve een vroone. Maar er waren langs de Breedeweg/ Reeweg nog meer vronen gelegen. Die zijn op een kaart van omstreeks 1845 van landmeter Paardekooper aangegeven. Zo ook een vroone in de hoek van de Reeweg/ Everseweg (aan de noordzijde), dit in de veldhoek Tusschen Rietpierswegeling en den Everscheweg. Bij de verkoop van hoeve Werklust (is locatie B) door de erfgenamen van Johannes Adolphus Abraham Fransen van de Putte vermeldt de Goese advocaat en notaris, mr. Johannes Louis Hubertus Liebert, in zijn akte van 7 augustus 1889 die vroone ook expliciet (is in zijn akte perceel C nr. 366 en op de kaart van land meter Paardekooper perceel C nr. 208). Uit de aanwezigheid van een aantal vronen trekken wij de (voorzichtige) conclusie dat er langs de Breedeweg/Reeweg, behalve de hier te bespreken hoeve, wellicht nog meer bebouwing is geweest. De één zijn dood is de ander zijn brood, dit bij wijze van spreken dan In de achttiende eeuw is Pieter Ponse lange tijd eigenaar van de hofstede aan de Breedeweg. In de zestiger jaren van die eeuw weet hij zijn bezit nog aanzienlijk uit te breiden.5) Dat is wellicht een brug te ver geweest, want in 1772 wordt hij door belastingschulden gedwongen de hoeve af te staan. De deurwaarder verkoopt de hoeve Kapelle Gemeente Do Breede Reima'rswflat jnaf ■j- y - IjMW il'f Afb. 4. Fragment van blad 44 en 45 uit de Topografische Atlas Zeeland (2014). De letters A,B en C zijn de locaties waar de verdwenen boerderijen lagen. Yeftekê weet i'rV-V* Küpoise Mtw 5

De Spuije | 2018 | | pagina 6