Hij moet hiervoor samen met zijn echt genote Elisabeth de Haze een lening aangaan van 5.000,-, tegen 5% rente per jaar.9) Elisabeth de Haze overlijdt in 1835 op 48-jarige leeftijd. Ze was met Adriaan Meijaard in gemeenschap van goederen gehuwd en eerder de weduwe van Pieter Pieterszoon Baas. Uit haar huwelijk met Pieter Baas is zoon Pieter geboren, de enige erfgenaam van de boedel van zijn overleden moeder. In januari 1840 hertrouwt Adriaan Meijaard met de uit Kapelle afkomstige Martina Brandt. In maart van het zelfde jaar doet hij bij onderhandse akte van verkoop afstand van zijn eigendomsaan deel in de hoeve. Hij zal samen met zijn nieuwe echtgenote elders in Yerseke zijn gaan wonen. Het huwelijk met Martina Brandt heeft trouwens niet lang geduurd want al in 1841 overlijdt Adriaan in Yerseke op 49-jarige leeftijd. In de overlijdensakte wordt vermeld dat hij winkelier is. Het eigendomsaandeel van de hoeve heeft Adriaan Meijaard verkocht aan zijn stief zoon Pieter Baas, die de exploitatie van de toch wel grote hoeve zal hebben voortgezet en dat in een tijd waarin het voor de boeren beroerd ging. Pieter Baas heeft het dan ook niet lang volgehouden. Pieter was getrouwd met Leuntje Nieuwenhuij(s)ze, die op 29 januari 1845 komt te overlijden. Pieter blijft achter met een 3 maanden oud zoontje en is door de omstandigheden gedwongen de boer derij te verkopen. Het minderjarige zoontje, Huibregt, is erfgenaam van zijn in algehele gemeenschap van goederen met Pieter Baas gehuwde en overleden moeder. Omdat er sprake is van de verkoop van onroerende goederen waarin ook Huibregt als minderja rige medegerechtigd is, komt de arrondisse mentsrechtbank in Goes in beeld. Alvorens tot verkoop kan worden overgegaan moet eerst een procedure bij de rechtbank worden gevoerd. Het gevolg daarvan is dat de Afb. 6. Het oude gemaal De Moer met de woning waarin vroeger ook de beheerder woonde. (Gemeentearchief Reimerswaal, uit de collectie van M. van de Parel (08-02-10).) 7

De Spuije | 2018 | | pagina 8