Afb. 5. Verkiezingspropaganda voor mr. R.J.H. Patijn, in de St. Domusstraat in Zierikzee, 1906. (Collectie Archief Schouwen-Duiveland, nr. ZZE 1316.) betekende dat ze feitelijk liberaal waren. Zulke verenigingen waren onder meer actief in Wolphaartsdijk, Oudelande, Kloetinge, Biezelinge, Kruiningen en Krabbendijke. Dat er sprake was van maatschappelijke, en in het vervolg daarvan van politieke bewustwording onder de Zuid-Bevelandse arbeiders, wordt duidelijk wanneer we zien dat bij de raadsverkiezingen van 1919 zowel in Wolphaartsdijk, Kruiningen, Krabbendijke als Kloetinge raadskandidaten gesteld werden door werkliedenverenigingen die hun wortels hadden in de Zeeuwsche Werkmansbond van zo'n twaalf, vijftien jaar tevoren. Een met de liberale werkmansbeweging uit de jaren vlak voor de toekenning van het algemeen kiesrecht vergelijk bare beweging was die van de Bond voor Staatspensionering. Deze was vooral in de overwegend liberale regio's Schouwen- Duiveland en West-Zeeuws-Vlaanderen actief en telde daar bijzonder veel leden. Het wijst ons erop dat de jaren tien een politiek bewogen tijd vormden, een tijd van werkelijk aangevoelde vooruitgang en van hoop, een verwachting die uiteraard ontwricht werd door het uitbreken en het verloop van de Eerste Wereldoorlog. Na afloop van de Wereldoorlog zou deze vooroor logse beweging nooit meer het elan terug krijgen dat ze voordien had bezeten. De tijdens de Wereldoorlog gemaakte afspraken over de komende introductie van het alge meen kiesrecht maakten één van de belang rijkste doelstellingen, die voor algemeen kiesrecht, overbodig. Hetzelfde gold voor de strijd om een algemeen Staatspensioen nadat in 1913 een andere vorm van pensio nering was ingevoerd door het confessionele kabinet-Heemskerk: de verplichte verzeke ring van ARP-minister Talma. Bovendien was er het effect van de paradox dat de vooruitstrevende liberalen, zo sterk voorstander van algemeen kiesrecht, tot de voornaamste verliezers behoorden toen dat recht eenmaal was gerealiseerd. De toekomst was voorlopig aan de confessi onelen en de socialisten, die nu eenmaal onder de armste bevolkingsgroepen 9

De Spuije | 2018 | | pagina 11