oververtegenwoordigd waren. En die hadden bij de wet die in 1917 was ingevoerd, als laatste delen van de mannelijke bevolking het recht om te stemmen verworven en zij lieten hun stem toen dus voor het eerst horen. De liberalen zouden zeer langdurig in de minderheid zijn ten opzichte van de concurrerende groepen. Op Zuid-Beveland kwam daarbij de sterke opkomst van de CHU, een wat liberaalachtige en minder centralistisch aangestuurde variant op de ARP, die in deze regio op grote delen van het platteland de dominante stroming zou worden. Kortom: het algemeen kiesrecht bracht een ander politiek landschap dan dat wat er tevoren was, maar het was lang niet voor iedereen het landschap waarop was gehoopt. Het effect van de versplintering Eén van de gevolgen van de invoering van het Algemeen Kiesrecht was de versplin tering van de Nederlandse politiek, die toesloeg bij de eerste volgens dat systeem gehouden verkiezingen. Evenredige ver tegenwoordiging betekende het afscheid van het districtenstelsel: oftewel, elke stem telde mee en geen gingen er meer verloren doordat ze op een kandidaat werden uitge bracht die in een bepaald district verloren had. De kieskringen bestonden nog wel en hadden op die versplintering een zekere matigende werking: wie in een kieskring 25 handtekeningen ophaalde, mocht daar meedoen aan de Kamerverkiezingen; een waarborgsom werd pas in 1935 ingevoerd. Het aantal partijen in de Tweede Kamer steeg in 1918 dan ook van zeven naar zeventien, waarvan acht met één zetel. De kleinste, het Verbond ter Democratisering der Weermacht, haalde een Kamerzetel met net iets meer dan de helft van de kiesdeler, namelijk met 6.830 stemmen. Het Verbond was feitelijk een partij voor onderofficieren en daarmee kwam het verschijnsel van de belangenpartij als bijverschijnsel bij het Algemeen Kiesrecht voor het eerst om de hoek kijken. Daarvan waren er nog een Afb. 6. Rijtoer van mr. R.J.H. Patijn (1863-1956), van 1905-1918 lid van de Tweede Kamer namens het kiesdistrict Zierikzee voor de Liberale Unie, 1913. (Collectie Archief Schouwen- Duiveland, nr. ZG 0139.) 10

De Spuije | 2018 | | pagina 12