wm j/l ?7 Jfr /y/ j h I n- Ui- /is) M— Stemt op Lijst 2» V/1 //p - 7 geweten van de ARP. Vier partijen die meededen en landelijk met één zetel in de Kamer kwamen, haalden op de Bevelanden de kiesdeler niet: de Neutrale Partij en de Socialistische Partij met 0,15 procent, de Christelijk-Sociale Partij en het Verbond tot Democratisering van de Weermacht met 0,3 procent. Erg verwonderlijk was dat niet. De Neutrale Partij was een belangenpartij voor mensen in het amusementsbedrijf, oftewel in de kunst en cultuursector. De Socialistische Partij was een communistische afsplitsing, de Christelijk-Sociale Partij combineerde de wens tot beperkte nationalisatie van bedrij ven met aandacht voor volksgezondheid en wat specifiek protestantse standpunten. Afb. 9. Stembiljet met de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen van 1931 in Kapelle. (Archief Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging te Kapelle-Biezelinge, Zeeuws Archief, toegang 4057, inv.nr. 6.) En veel onderofficieren zullen hier ook niet hebben gewoond. We kunnen ons ook afvragen in wat voor mate het Algemeen Kiesrecht afbreuk deed aan de bestaande partijen die het oude stelsel hadden gedomineerd. Tellen we de Bevelandse totaaluitslagen van die partijen op, dus van de ARP, de RKSP, de Liberale Unie, de behoudende Vrij-Liberalen, de vooruitstrevende Vrijzinnig-Democraten, de CHU en de SDAP, dan komen we op 84,7 procent van de uitgebrachte stemmen. Landelijk was dat 87,2 procent; het verschil zat 'm eigenlijk alleen in de in Zeeland grotere winst voor de SGP die landelijk nog geen 0,4 procent haalde. Op de Bevelanden, van der Have. A. de jonge, B. van Liere, A. J. Schippers Din., Joh, Evosdijkj H- Mceuse. J. F. Oele Lm., Joh. Tollenaar. Jan JkS*Skr*r 13

De Spuije | 2018 | | pagina 15