Uitgelicht: Tegeltableaus van Willem V en Wilhelmina van Pruisen Hester van Rees In de vitrine van de afdeling stadsge schiedenis van het Historisch Museum De Bevelanden zijn twee tegeltableaus te zien, één van stadhouder Willem V, en één van zijn vrouw Wilhelmina van Pruisen, beiden te paard. In de achttiende eeuw waren afbeeldin gen van de Oranjes erg populair. In sommige huizen bracht men tegeltableaus aan. Op deze twee tableaus zijn echter de ogen beschadigd, alsof ze met een beitel zijn bewerkt. Hoe kon dat zo gebeuren? In 1777 had het gemeente bestuur van Goes nog opdracht gegeven een glazen bokaal te laten maken vanwege 200 jaar aansluiting bij de prins van Oranje, zoals in de vorige werd Spuije beschreven. Willem V was in die tijd stadhouder, geboren in 1748 en overleden in 1806. Was er een anti-prinsge zinde stemming ontstaan jegens hem en zijn vrouw? Hoe zat dat dan? Dat was inderdaad het geval en daar waren verschillende redenen voor. Voor een belang rijk deel lagen die in het zwakke functioneren van Willem V. Zijn persoonlijke omstandighe den zullen hierbij ongetwijfeld een rol hebben gespeeld. Zijn vader overleed toen hij drie jaar oud was. Zijn moeder, Anna van Hannover, nam zijn stadhouderlijke taken als regentes waar. Echter, toen Willem tien jaar oud was overleed ook zij. Hertog Lodewijk Ernst van Brunswijk-Wolffenbüttel, die Willem IV - vader van Willem V - al geadviseerd had voor militaire aangelegenheden, werd voogd over Willem V. Hij kreeg grote invloed op de jonge prins, die mogelijk niet opgewassen was tegen deze man met zijn autoritaire manier van optreden. Willem V werd een zwakke stadhou der, niet capabel voor zijn taak.1' Een diepere reden was dat na de totstandko ming van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden de steden veel machtiger waren geworden. Veel oude katholieke bestuurders van vóór de Tachtigjarige Oorlog waren ver vangen door vaak succesvolle kooplieden die bestuursfuncties hadden aangenomen in stad of provincie. Deze rijke bovenlaag in de grote Afb. 1. Willem V, Prince van Oranje, tegel tableau. (Collectie Historisch Museum De Bevelanden.) steden rekende zich meer tot de patriotten, die staatsgezind waren. Tegenstellingen tussen de bestuurders uiten zich meestal in steun of juist verzet tegenover het Huis van Oranje. In ramp- en oorlogssituaties met sterke stadhouders nam de loyaliteit toe, bij zwakke stadhouders groeide het patriottisme.2' Stadhouder Willem V was een zwakke stadhouder, en ook door de groeiende invloed van zijn steeds meer gehate voogd, hertog van Brunswijk, groeide ook in het prinsge zinde Zeeland het patriottisme. Patriotten en prinsgezinden kwamen steeds vaker openlijk uit voor hun voorkeur. 16

De Spuije | 2018 | | pagina 18