Voorwerpen werden versierd met portretten van de stadhouderlijke familie. Beide partijen bestreden elkaar ook op papier, er zijn in die tijd veel pamfletten en spotprenten gemaakt. Afb. 2. Wilhelmina van Pruisen, Princes van Oranje, tegeltableau. (Collectie Historisch Museum De Bevelanden.) Tijdens het bezoek van stadhouder Willem V aan Zeeland, op 11 juli 1786, ging het mis in Goes. Enkele patriotten lieten door het opzichtig dragen van een zwarte kokarde op de hoed blijken dat ze voluit patriot waren. Dat leverde opstootjes, builen en schram men en scheldpartijen onderling op.3) Over beschadigingen van afbeeldingen van de stadhouderlijke familie door de patriotten zijn in het gemeentearchief echter geen aan wijzingen te vinden. Het waren kort daarna juist de prinsgezinden die over gingen tot geweld en de reden was dat in januari 1787 ontdekt was dat een 'Patriottische Eed' de stad was binnengesmokkeld. Dat was een papiertje met de tekst dat de Oranjes moesten worden vermoord. Daarnaast zou elke vorm van godsdienst worden uitgeroeid en alle regenten die niet zouden meewerken aan het nieuwe denken moesten met vrouw en kinderen worden gedood. De woedende prinsgezinden reageerden zich af op de bezit tingen van de patriotten. Vele huizen in Goes werden geplunderd, of gesloopt, zoals op de Grote en Kleine Kade, maar ook op de Markt en de Lange Kerkstraat. De gebeurtenissen in Goes in 1787 zijn bekend geworden als het 'Gruwzaam Oproer van de Prinsgezinden'. De laatsten kwamen als overwinnaars uit de strijd. Zoals gezegd zijn in het gemeente archief nergens stukken te vinden die melding maken van beschadigingen van tableaus door de patriotten vóór het Oproer. Is er dan nog een ander moment geweest, dat dat heeft kunnen gebeuren? Dat is inderdaad het geval. In datzelfde jaar, 1787, was in Frankrijk de Franse Revolutie uitgebroken. De gehate koning Lodewijk XVI en zijn vrouw Marie-Antoinette, die als God in Frankrijk leefden en geen oog hadden voor de armoe en de honger van het gewone volk, werden vermoord. Vrijheid, gelijkheid en broederschap, dat was de leus. Tot grote vreugde van de patriotten - de tegenstan ders van stadhouder Willem V - werd onze Republiek in 1795 door Frankrijk bezet. De patriotten riepen vervolgens de Bataafse Revolutie uit en Willem V vluchtte naar Engeland. De adel werd afgeschaft. Evenals de elitaire gildes. Het meest waarschijnlijk is dat toen de ogen van stadhouder Willem V en zijn vrouw Wilhelmina van Pruisen op de tegeltableaus zijn uitgehakt, als symbool van het gezichtsverlies van de adellijke Oranjes. Zoals toen ook de adellijke wapens op de grafzerken in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes onherstelbaar zijn beschadigd. Of het de Fransen waren of de met de Fransen sympathiserende patriotten die de tableaus toen hebben beschadigd, blijft een mysterie. Bronnen: 1. Wikipedia, lemma's Willem V en prinsgezinden; historiek.net, lemma Willem V. 2. Ach Lieve Tijd, nr. 15, Uitgeverij Waanders, Zwolle 1991. 3. Gemeentearchief Goes, https://www.goes.nl/gemeen- tearchief/verhalen_42165/item/politieke-woelin- gen-in-goes_116015.html Met medewerking van conservator HMDB Koen van Rooijen, en Frank de Klerk, medewerker gemeente archief Goes. 17

De Spuije | 2018 | | pagina 19