't Hof De Dierik Amsterdamse School in een Oudelandse polder Jan de Jonge Op vrijdag 1 juni 2018 maakten de Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden een excursie naar 't Hof De Dierik, in Oudelande. Een rijksmonument met een wat verborgen bestaan. Onzichtbaar vanaf de openbare weg, verscholen tussen het groen. Onbekend maakt echter niet altijd onbe mind: de aanmeldingen voor de excursie overtroffen het aantal beschikbare plaatsen ruimschoots. In dit artikel een beschrijving van De Dierik en de geschiedenis van de hoeve. Tussen de vele monumentale boerderijen die de Bevelanden telt, is 't Hof De Dierik een uniek bouwwerk. Niet heel oud, gebouwd rond 1920, maar in een stijl die volledig afwijkt van de traditionele Bevelandse boerderij. Zonder de vertrouwde zwarte houten schuur met rieten dak. De Dierik is gebouwd volgens de principes van de Amsterdamse School. Een bouwstijl die hoogstzelden is gebruikt voor boerderijbouw. Niet alleen de gebouwen zijn bijzonder, dat geldt ook voor de tuin. Deze is ontworpen door Dirk Tersteeg in de Architectonische Stijl. Gebouwen en tuin vloeien daarbij in elkaar over. De naam van het complex is ontleend aan de kreek de Dierik, die ooit het eiland Borsele van Oudelande en omgeving scheidde. De aanleiding tot de bouw van 't Hof De Dierik Het complex De Dierik is rond 1920 gebouwd in opdracht van Adriaan Tak van Poortvliet. Hij werd geboren op 2 november 1872, in Den Haag, in een familie van bestuurders en grootgrondbezitters. Een deel van de bezit tingen lag op de Bevelanden. De bekendste Tak van Poortvliet is wellicht Joannes Pieter Roetert. Lid van de Tweede Kamer en minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid en later van Binnenlandse Zaken in het laatste kwart van de negentiende eeuw. Marie Tak van Poortvliet, naar wie het museum in Domburg is vernoemd, was een zus van Adriaan. Afb. 1. De woningen van 't Hof de Dierik, rechts het herenhuis, links de dienstwoning. (Foto's auteur, met uitzondering van de luchtfoto.) 21

De Spuije | 2018 | | pagina 23