V r Afb. 2. De schuren op het erf. Van links naar rechts: de grote schuur, het kippenhok en de garage. De nieuwe schuur uit 1926 is niet afgebeeld. Na zijn huwelijk, met Mathilde (Matzy) Francken in 1903, gingen Adriaan en zijn echtgenote in Amsterdam wonen. In 1907 werd hun enige kind geboren, Eveline Victoria. Een band met Zeeland bleef er wel. Onder de vele bezittingen was onder andere het huis De Griffioen, in Middelburg, waar de familie in de zomer vaak verbleef. Na het overlijden van zijn vader, in 1908, erfde Adriaan onder andere 25 hectare land in Oudelande. In de jaren daarna kocht hij er land bij, tot een geheel van 36 hectare, wat in zijn ogen genoeg was voor een levensvat baar bedrijf. Eind jaren tien van de twintigste eeuw werd De Griffioen in Middelburg verkocht en liet Adriaan een hoeve bouwen in Oudelande: De Dierik. Er lijken twee redenen te zijn geweest waarom De Griffioen werd verkocht en De Dierik gebouwd. In de eerste plaats wilde Adriaan levendigheid rond zijn huis, paarden, koeien, varkens, maar ook het personeel dat op de boerderij werkte droeg daar natuurlijk aan bij. Daarnaast wilde hij een veilige plaats, waar voldoende te eten zou zijn mocht er een oorlog uitbreken. Geen vreemde gedachte zo kort na de Eerste Wereldoorlog. Het werd niet zo maar een boerderij, maar een harmonieus geheel ont worpen door de architecten Herman en Jan Baanders, uit Amsterdam. Het was niet voor het eerst dat deze architecten voor de familie Tak werkten. Vóór De Dierik waren er al ver schillende projecten door hen gerealiseerd. Zo werden in 1912-1913 de tekeningen voor de verbouwing van het woonhuis Westersingel 96 in Rotterdam gemaakt.1 De Amsterdamse School De hoeve in Oudelande is opgetrokken in de stijl van de Amsterdamse School, een bouw stijl die rond 1910 werd ontwikkeld door enkele architecten uit Amsterdam. Het ging de architecten van de Amsterdamse School niet om het uitdragen van een bepaalde ideologie, het was meer een groep die een gemeenschappelijke benadering van het vak deelde. Het ontstaan van de Amsterdamse Schoolstijl was ook een reactie op het rationalisme. Dat was een belangrijke stroming in de Nederlandse architectuur in het begin van de twintigste eeuw, met als prominente vertegenwoordiger H.P. Berlage. Zijn voor naamste ontwerp was de Koopmansbeurs in Amsterdam, gebouwd in de periode 1896 1903. Ook het Gemeentemuseum in Den 22

De Spuije | 2018 | | pagina 24