De gebouwen Dat 't Hof De Dierik geen gewone boer derij was, blijkt wel uit het feit dat het Bouwkundig Weekblad er aandacht aan schonk. In december 1923 publiceerde men enkele foto's en een tekening van deze simpele, klare mooie huizengroep. In een kort artikel omschrijft Jan Baanders het zelf zo: 't Hof "De Dierik" is gebouwd in 1920-21 te Oudelande in het prachtige polderland van Zuid-Beveland. Het huis bestaat uit het heerenhuis voor den landheer en een aanbouw, waarin de woning van de kaste lein, den boer die het bedrijf leidt. De gevels zijn gemetseld van dunne handvormsteen van de Vecht. De kozijnen en ramen zijn wit geschilderd met roode luiken. De dakvlak- ken zijn gedekt met dof-zwart verglaasde pannen.4) Ook in het boek Het Moderne Landhuis in Nederland kreeg De Dierik een plaats, met foto en plattegrond. In het Bouwkundig Weekblad werd alleen aandacht geschonken aan het landhuis met dienstwoning, maar het complex omvat meer gebouwen. Tegenover het woonhuis staat een L-vormige schuur, samen met het varkenshok aan een van de open zijden ontstaat een U-vorm waar de mestput zich bevindt (nu omgevormd tot moestuin). In het verlengde van de oprijlaan zien we een dubbele garage, met ten noordwesten daarvan een kippenhok. Iets meer naar achter staat nog een schuur die later, in 1926, is bijgebouwd. Alle onderdelen van het complex zijn in dezelfde stijl en detaillering uitgevoerd. De gebouwen zijn opgetrokken met rood bruine machinale vormbaksteen, in Vlaams verband, met siermetselwerk en vlechtwerk in de topgevels en gemetselde steunberen op de meeste hoeken. Alles met zadeldaken, gedekt met zwart geglazuurde verbeterde Hollandse pannen, met gootklosjes en geschulpte gootlijsten. Opvallende details zijn de ventilatietorentjes op de schuur, schoorstenen op de woningen en de klokken stoel op het herenhuis.® Daar hing de klok die werd geluid bij begin en einde van de schafttijd. Sommige ramen van het landhuis zijn gebrandschilderd. 24

De Spuije | 2018 | | pagina 26