k 1 h is ÉL Afb. 4 en 5. Tegeltableaus in de keuken. De rode kleur van de rood-groene luiken en de schuurdeuren vinden we ook terug in het interieur van de woning. De balkenplafonds zijn in dezelfde kleur uitgevoerd. Voor een deel hebben de plafonds hun originele kleur behouden. Rood en groen zijn de wapenkleu- ren van Tak van Poortvliet. Het trappenhuis heeft nog een houten lambrisering. In de keuken zijn de wanden bedekt met tegels, deels wit, deels meerkleu- rig Makkums aardewerk. Ook de bakoven is nog aanwezig. Het interieur van het heren huis is grotendeels in originele staat. Als we de buitenkant van de gebouwen bekijken zien we een grote variatie aan details. De ramen van de woningen zijn meestal rechthoekig, maar er zijn ook boogvensters en ruitvormige ramen. De vlakverdeling van de vensters bestaat vooral uit rechthoeken, maar we zien ook een inde ling in ruiten en driehoeken. Zowel bij het landhuis en de dienstwoning als van de bij gebouwen. Er zijn fraai bewerkte muuran kers en luifels boven de deuren en van alle gebouwen zijn de regenpijpen weggewerkt in houten bekistingen. Op veel plaatsen is ook sprake van siermetselwerk, zowel bij de woningen als de bedrijfsgebouwen. In de grote schuur, met dubbele mendeuren, werden paarden- en koeienstallen gemaakt, met zolders voor de opslag van hooi, stro en graan. De paardenstallen zijn inmiddels afgebroken, maar de koeienstallen zijn nog intact. Ook de graanzolder en de maalderij zijn nog aanwezig. De gebroeders Baanders hadden geen ervaring met de bouw van boerderijen en daarom zijn ze voor het ontwerp en de inde ling van de bedrijfsgebouwen te rade gegaan bij een collega uit de buurt van Oudelande. Architect C. van Maris, uit Goes, maakte de tekeningen voor de schuren en gebruikte daarbij bouwtekeningen van aannemer D. van Maris sr., uit Kapelle. In 1904-1905 waren die gemaakt voor de bouw van een boerderij met stallen in Ellewoutsdijk.® Aannemer D. van Maris voerde het werk uit. Een van de gebouwen is later gebouwd, de zogenaamde Nieuwe Schuur. De tekeningen werden ook deze keer door architect C. van Maris gemaakt. Het betrof een graanschuur, waarvan de aanbesteding plaatsvond op 1 25

De Spuije | 2018 | | pagina 27