Afb. 8. Luchtfoto van 't Hof de Dierik. Op de luchtfoto is het uit grote en kleinere 'kamers' opgebouwde ontwerp van Tersteeg duidelijk zichtbaar. (Bosch Slabbers, uit: Jan Willen Bosch, m.m.v. Kees Bos, Polders en Pleinen van het Landschapspark Borsele, Heinkenszand 2018.) zich tot deze rechtlijnige stijl aangetrokken voelde was Dirk Tersteeg. Dirk Frederik Tersteeg werd in 1876 in Amsterdam geboren, als zoon van een timmerman/aannemer. Hoewel hij een bouwkundige opleiding overwoog, ging hij na de HBS naar de tuinbouwschool. Daarna vestigde hij zich in 1899 als rozenkweker in Naarden, samen met zijn broer Jan, die in 1902 naar Canada zou emigreren. In 1903 kreeg Dirk zijn eerste opdracht om een tuin aan te leggen. Sindsdien werkte hij als tuinarchitect, de kwekerij hield hij wel aan, maar alleen voor eigen gebruik. Kenmerkend voor het werk van Tersteeg is dat hij de tuin beschouwt als een voortzet ting van het huis. Ze vormen een eenheid. Net als een woning worden de tuinen van Tersteeg opgedeeld in verschillende 'kamers' of deeltuinen, ieder met een eigen karakter. De deeltuinen worden als dat mogelijk is zo aangelegd dat de zichtlijn vanuit een kamer of vanaf het terras, de middellijn van de deelaanleg of zelfs van de hele tuin is. Naast de hoofdas zijn er vaak ook dwarsassen te vinden in de ontwerpen van Tersteeg. Typerend voor zijn ontwerpen zijn recht lijnige paden, die naar bouwkundige (vaak gemetselde) elementen leiden, bijvoorbeeld naar een prieel, pergola, put of moestuin. De deeltuinen krijgen vaak nadruk door een afsluiting met een heg of een muur, of door een verdiepte aanleg. Bij het ontwerpen van tuinen voor particulieren, werkte Tersteeg altijd in de nieuwe Architectonische Tuinstijl. Daarbij werkte hij bij voorkeur nauw samen met de architect van het huis, om zo eenheid tussen huis en tuin te verkrijgen. Architecten waar hij veel mee samenwerkte waren onder andere Eduard Cuypers, J.W. Hanrath en de gebroeders Baanders.9) Dirk Tersteeg ontwierp tientallen tuinen voor particulieren waarvan, voor zover bekend, slechts een in Zeeland: 't Hof De Dierik. De tuin van 't Hof De Dierik De tuin in Oudelande is een typisch voor beeld van het werk van Tersteeg. Vanuit de tuindeuren en over het terras loopt de hoofdas over een smalle strook gras, over gaand in een pad, tot ver achterin de tuin. Naast de strook gras in de eerste 'kamer' twee geplaveide paden omzoomd met bloemen. Deze eerste kamer loopt uit in de tweede, die veel groter is en vooral bestaat uit een grasveld. Volgens het ontwerp zou er 28

De Spuije | 2018 | | pagina 30