Kind in de Tweede Wereldoorlog, deel II* T. W. Rosmolen Mijn vader kreeg op zekere dag bezoek van een ambtenaar van Rijkswaterstaat. Hij vroeg of mijn vader, als waterbouwkundige, het herstel van de sluizen in Hansweert wilde organiseren. Het was erg belangrijk dat de beschadigde sluizen zo spoedig moge lijk gebruikt konden worden voor de komst van Engelse kustvaarders voor de bevoorra ding van de troepen. We zouden dan in een houten keet midden op het sluizencomplex kunnen gaan wonen. We hadden weinig bezittingen, maar mijn ouders waren zeer dankbaar, er was niets beter dan weer zelfstandig te kunnen wonen. Met ons schamele boeltje verhuisden we naar de houten woning. Het was een stan daard directiekeet, maar voor ons ruim voldoende, je kon er wonen, koken en slapen. We maakten kennis met het sluispersoneel en van hen kregen we borden, koppen, een paar pannen en eetgerei. Mijn moeder richtte de keet zo goed mogelijk in. Mijn vader had het druk met het herstel van de sluizen. Een aannemer, de heer Zwets uit Werkendam, lag er met zijn woonark, hij had ook niet meer teruggekund. De firma Van der Straaten uit Hansweert had nog onbescha digde machines, zoals bakschepen en een stoomheistelling en kranen. Hiermee konden de beschadigde sluisdeuren worden vervan gen. Het was een hele bedrijvigheid. Voor onze verlichting gebruikten we 'drijvertjes' een platte kurk met een katoentje, drijvend op een bakje met olie. De olie haalden we uit de olietanks van de vernielde elektriciteits centrale voor de sluizenbediening. Er was een dag per week school, dus veel onderwijs was er die dagen niet. Ik ver maakte me best en raakte bevriend met Ed Polderman, de zoon van de eigenaar van de scheepswerf van Hansweert. Daar was een grote bedrijvigheid, geallieerde schepen zoals mijnenvegers werden er gerepareerd. Ook hadden de geallieerden er hun auto onderhouds- en reparatiewerkplaats geves tigd. Olie verversen deden ze met olie in Afb. 1. Liberty schip. (Collectie Library of Congres.) 30

De Spuije | 2018 | | pagina 32