Afb. 2. Blimps of sperballonen bij de invasie in Normandië. Ze werden bij oorlogsvoering op het land gebruikt om duikaanvallen van jachtvliegtuigen te verstoren. Deze sperbal lonnen waren bevestigd aan stalen kabels. Door meerdere van deze sperballonnen bij, of naast elkaar te plaatsen werd een effectieve versperring gecreëerd. (U.S. Coast Guard Collection in de U.S. National Archives.) bleef, hij kwam angstig dicht in onze buurt. We renden weg en doken een sloot in. De V1 sloeg in, midden in de rij huisjes, waarin gelukkig niemand aanwezig was. De schrik zat er bij ons goed in. We vertoefden veel bij de Canadese solda ten, die hadden volop te eten, waarvan wij mochten meedelen. Echte boter uit blikken, wit brood met een dikke laag boter en marmelade of bacon. We kregen ook veel mee voor thuis, zoals blikken bacon en corned- beef, iets wat we helemaal niet kenden. Op een dag zou ik het kacheltje in ons keetje aanmaken, het was uitgegaan, maar nog warm. Het brandhout was niet helemaal droog en brandde slecht. Ik liep naar de buren en vroeg aan een van de soldaten of ik wat petroleum kon krijgen, want daar kon je kachel mee aanmaken. Ik kwam met een halve fles terug en goot een deel hiervan in de warme kachel. Bij het aansteken volgde er een hevige explosie, ik werd in een hoek van de kamer geblazen en de ramen vlogen open. Gelukkig ontstond er geen brand, want alles was meteen uitgeblazen. Door een spraakverwarring had ik geen petroleum, maar petrol, ofwel benzine meegekregen! De Schotse kok kwam met een emmer water aanrennen, pakte me beet en duwde mijn hoofd in de emmer, even later trok hij me er weer uit en riep: breathe, ik wist niet wat dat betekende, maar wel dat ik naar adem hapte. Hij heeft dat zeker een kwartier vol gehouden. Inmiddels waren mijn geschrok ken ouders binnengekomen. Daarna heeft 32

De Spuije | 2018 | | pagina 34