Inhoud Woord vooraf 1 Het algemeen kiesrecht: de lange aanloop er naar toe en enkele opmerkelijke gevolgen Jan Zwemer2 Nieuwe voorzitter gezocht voor de Vrienden van het Museum15 Reacties van lezers15 Uitgelicht: tegeltableaus van Willem V en Wilhelmina van Pruisen/Hester van Rees16 Portret van een onbekend meisje, door Marinus Zwigtman Koen van Rooijen18 't Hof de Dierik, Amsterdamse school in een Oudelandse polder Jan de Jonge21 Kind in de Tweede Wereldoorlog, deel II T.W. Rosmolen30 De geschiedenis van drie verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer, deel II Adri Haaij38 Aanvulling op drie verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer, deel I Adri Haaij45 Activiteiten december 2018 - april 201946 Filmindruk: LADYBUG, THIS IS INEKE Eef van Brummelen47 Bobje en Ceres Hester van Rees49 Boekindruk: Marlies Allewijn, De Meid Manda Heddema51 Woord vooraf We beginnen deze Spuije met een bijdrage van Jan Zwemer over de invoering van het alge meen mannenkiesrecht. Het was het sluitstuk van een lange ontwikkeling die tientallen jaren daarvoor begonnen was. Het kierecht voor zowel mannen als vrouwen zou er pas in 1919 komen. Enkele belangrijke gevolgen van de verruiming van het kiesrecht waren de gewijzigde politieke verhoudingen, ook op lokaal niveau, en de opkomst van nieuwe partijen. Veel Bevelandse boerderijen zijn gebouwd in een traditionele stijl. Er zijn echter uitzonderin gen en daarvan is 't Hof de Dierik in Oudelande, een heel bijzondere. Deze hoeve is gebouwd volgens de principes van een in oorsprong stedelijke bouwstijl: de Amsterdamse School. Ook de tuin heeft een bijzonder ontwerp en samen vormen ze een waar kunstwerk in de polder. Jan de Jonge vertelt over het ontstaan van de Dierik. Naast de tweede delen van de artikelen Kind in oorlogstijd en de Geschiedenis van drie boer derijen in de Yerseke Moer, in deze Spuije ook een drietal filmbesprekingen. Besprekingen van pas verschenen boeken met een relatie tot de Bevelanden hadden we al lang, maar er zijn ook films over Bevelandse onderwerpen. Tijdens het festival Film by the Sea werden er ook dit jaar weer enkele vertoond en het leek ons goed daar enige aandacht aan te schenken. Helaas heeft de redactie onlangs afscheid moeten nemen van ons lid Jan de Ruiter. Zijn gezondheid laat het niet langer toe om bij te dragen aan de Spuije. Jan was redactielid vanaf 1998 en heeft in die jaren zestien artikelen voor ons geschreven. Daarnaast kennen velen hem van de dorpswandelingen in de Borselse dorpen, waarbij hij op boeiende wijze over hun geschiedenis wist te vertellen. Op deze plaats willen we hem dan ook danken voor zijn inzet voor de Spuije en onze vereniging. Ook de voorzitter van de Vrienden van het Museum, Peter Gruijters, heeft helaas zijn functie om gezondheidsredenen neer moeten leggen. Ook hem willen we danken voor de vele inspan ningen die hij voor het Historisch Museum De Bevelanden en voor onze verenigingen heeft geleverd. Op pagina 15 leest u een oproep om zich aan te melden als kandidaat voor het voorzitterschap van de Vrienden. We hopen dat u deze Spuije weer met veel plezier zult lezen. Bestuur en redactie 1

De Spuije | 2018 | | pagina 3