De geschiedenis van drie verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer, deel II* Adri Haaij De verdwenen hoeve Werklust, locatie B op afbeelding 1 (zie bijlage B voor de opsomming van de eigenaren)13' Iets voorbij de afslag van de Schelvrijwegeling met de Reeweg lag vóór de uitvoering van de kanaalwerken de hoeve genaamd Werklust. Deze boerderij is opgeof ferd voor de verbreding van het kanaal. De hoeve gelegen in de hoek Tusschen den Schellevriewecht en den Oostwecht is omstreeks 1854 gebouwd door Cornelis Filius/Felius Corneliszoon, een voormalige hoefsmid uit Biezelinge. Cornelis was ook eigenaar van een verder in de Reeweg gelegen hoeve, die in 1851 is verbrand. In 1863 verkoopt Cornelis Felius de hoeve met ruim 39 hectare grond voor 31.000,- aan de Goesenaar Johannes Fransen van de Putte. De gronden liggen niet alleen in de gemeente Yerseke, maar ook in Vlake en Kapelle. De familie Fransen van de Putte behoorde tot de elite van Goes.14) De hoeve is door Fransen van de Putte verpacht aan Jacobus Burger, geboren in 's-Gravenpolder, die in maart 1890 naar Kapelle vertrekt.15' Na de familie Fransen van de Putte komt de hoeve in 1889 in handen van Jacobus Hendrik Lodewijk Vader, ambachtsheer van 's-Gravenpolder en wonend in Den Haag. Zijn zoon Willem Johannes Vader, burgemeester van Wissenkerke op Noord-Beveland, koopt de hoeve in naam van zijn vader met ruim 63 hectare grond voor ruim 45.000,- op een openbare veiling, gehouden in het koffiehuis de Prins van Oranje te Goes. De hoeve is voor een belangrijk deel tiendvrij. De verkopers zijn de erfgenamen van de op 10 februari 1889 overleden Johannes Adolphus Abraham Fransen van de Putte. De boedel bevat ook een aantal tiendrechten die mee verkocht worden. Hiervoor moet de koper Vader nog een extra bedrag betalen van 2.490,-.16' De nieuwe eigenaren hebben de hoeve ook verpacht. Gerard Meulenberg en later zijn zoon Matthijs Meulenberg zijn de pachters van de familie Vader/Van Voorst Vader, dit vanaf 1890 tot 1937.17' Gemeente j- - Oe Breeds HBiriïersvtftta! Afb. 1. Fragment van blad 44 en 45 uit de Topografische Atlas Zeeland (2014). De letters A,B en C zijn de locaties waar de verdwenen boerde rijen lagen. 38 ft Jfapefec Möflf

De Spuije | 2018 | | pagina 40