Afb. 2. Fragment van een tekening uit maart 1984 van Rijkswaterstaat, directie Zeeland, met daarop aangegeven de benodigde aankoop van de gronden van het noordelijk gedeelte van het Kanaal door Zuid- Beveland. De tekening bevindt zich in het archief van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Aan de onderkant van de tekening is rechts van het kanaal nog net het verdwenen gemaal De Moer te zien. Gerard Meulenberg overkomt een vervelend akkevietje De Goessche en Middelburgsche Courant melden op dinsdag 14 februari 1893 dat er op zaterdagmiddag omstreeks 12 uur een hevige brand is uitgebroken op de hofstede van de landbouwer Meulenberg onder Yerseke, gelegen aan de Postbrug aan het kanaal door Zuid-Beveland. In minder dan een uur tijds was de gehele schuur een prooi der vlammen. Al het vee (circa 50 stuks) kon, behalve zes kalvers en twee schapen, gelukkig nog worden gered. De brandspui ten van Yerseke, Wemeldinge, Kapelle en Schore waren spoedig op het terrein, die van Yerseke gaf eerst water. Het woonhuis en verdere gebouwen bleven gelukkig gespaard. De burgemeester van Yerseke was spoedig op de plaats des onheils aanwezig. De oorzaak van de brand was nog onbekend. De schuur was verzekerd. Dit aldus het krantenbericht. Zeven maanden daarna herhaalt de geschie denis zich! Weer een brand bij Meulenberg. De Goessche Courant van donderdag 14 september 1893 doet daarvan verslag. Het is dezelfde hoeve waar in februari, 7 maanden eerder, de schuur afbrandde. De pas voltooide fraaie nieuwe schuur, geheel gevuld met graan en hooi, werd weer een prooi van de vlammen. Vee is er gelukkig niet verloren gegaan, wel nog twee rijtuigen. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend. De baas was bij het ontstaan afwezig. Het verbrandde is geassureerd. De brandspuiten van Yerseke en Schore wisten de andere gebouwen te bewaren. Die van Yerseke gaf het eerst water. Dit aldus de Goessche Courant. We zullen hierna verder nog zien dat de Yerseke Moer wel een erg vruchtbaar gebied is voor wat betreft branden, maar eerst blijven we nog even bij Meulenberg. Want dit muisje heeft nog een staartje! In de Ierseksche en Thoolsche Courant van 16 december 1893 wordt verslag gedaan van de gehouden vergadering op zaterdag 9 decem ber van de gemeenteraad van Yerseke. Bij de ingekomen stukken is aan de orde gesteld een contract ter ondertekening gezonden door de directie van het krankzinnigenge sticht te Medemblik, waarbij de gemeente zich verbindt de verplegingskosten te dragen van C.M. Meulenberg, voor het geval dat deze ontoerekenbaar wordt verklaard voor het stichten van brand, waaraan hij zich schuldig gemaakt heeft. Het college van burgemeester en wethouders stelt voor het contract te tekenen en de kosten te verhalen op de vader. Het raadslid Sinke acht het beter den vader tot voldoening te noodzaken, waartoe deze wel in staat is. Spreker had Kjjlferfiluftt 39

De Spuije | 2018 | | pagina 41