REGIS T E PROCESSEN-VERBAAL Afb. 3. In dit register is het proces verbaal ingeschreven over de brandstichting door C.M. Meulenberg. (Bron: Zeeuws Archief, Arrondissementsrechtbank te Middelburg 1838-1989, toegang 701, inv.nr. 1254.) gehoopt, dat burgemeester en wethouders hem wel den prang op den neus zouden gezet hebben. De voorzitter van de raad, de eerste wethouder de heer Van Oeveren, antwoordt dat burgemeester en wethouders daartoe reeds werkzaam geweest zijn, en wethou der Sandee zegt dat het oponthoud bij Meulenberg, de vader ligt. Meulenberg heeft bij een uitnodiging voor een tweede gesprek niets meer van zich laten horen. Het raads lid Sauer veronderstelt, dat Meulenberg advies gevraagd heeft en van de betaling zal trachten vrij te komen. Hij vindt het goed, dat de raad ook advies inwint, waarop de voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders dit gedaan hebben. Vervolgens wordt De Gemeentestem (een vakblad voor de gemeenten) aangehaald, waaruit blijkt dat de gemeente of de vader verplicht is te betalen. Het artikel in dit blad wordt staande de vergadering ook voorgelezen. Raadslid Sinke wil het oordeel van gede puteerde staten ook nog vragen. Hoewel het voor burgemeester en wethouders een uitgemaakte zaak is dat de gemeente tot betaling verplicht is, wil de voorzitter daar wel in meegaan en wordt het voorstel van het college in die zin aangepast, waarna het voorstel met algemene stemmen wordt aangenomen. Al met al een onverkwikkelijke zaak dus Uit de bewaard gebleven notulen van de ver gadering van de gemeenteraad blijkt dat de verslaglegging in de krant niet geheel juist is. De krant doet voorkomen dat het nog niet zeker is dat de brandstichter C.M. Meulenberg ontoerekenbaar wordt verklaard voor het stichten van brand. In de notulen wordt echter verwezen naar een vonnis van de arrondissementsrechtbank te Middelburg waaruit blijkt dat Meulenberg buiten vervolging is gesteld. De opname in het krankzinnigengesticht was dus al een uitgemaakte zaak en definitief. De krant maakt verder melding van een artikel in De Gemeentestem, maar de notulen spreken van een advies gegeven door de redactie van De Gemeentestem. Uit de notulen van de vergadering van de gemeenteraad van zaterdag 30 december 1893 blijkt dat het probleem van de verpleegkosten inmiddels is opgelost. De voorzitter deelt mee, dat de vader van den jongen Meulenberg zich bereid heeft verklaard de verplegingskosten van zijnen zoon, door de gemeente verschul digd aan 't Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik, aan de gemeente terug te geven. Voor de gemeenteraad is hiermee de zaak afgedaan. Hoe zal de eigenaar van de hoeve, op dat moment Willem Johannes Vader, op de branden hebben gereageerd? Dat is natuurlijk gissen. Wel weten we uit de infor matie op de website van de Van Voorst Vader stichting, www.familievanvoorstvader.nl, dat deze eigenaar Vader niet zo'n gemakkelijke man was! In het register van de arrondissements rechtbank te Middelburg van zaken waarin rechtsingang is verleend, aanwezig in het Zeeuws Archief, hebben we meer infor matie gevonden over de rechtszaak over de brandstichting. Daaruit blijkt dat de 18-jarige Cornelis Marinus Meulenberg, ISU KEllKi J l'ÜIOLÏT TE ltlil|l(L&L Hï IW J"."- ML K *t 40

De Spuije | 2018 | | pagina 42