Boekindruk: Marlies Allewijn - De Meid De Meid, Marlies Allewijn, Uitgeverij Pepper Books, Alkmaar 2018, ISBN 9789020608632, 19,99. Afb. 1. Marlies Allewijn. (Copyright Mascha de Vries.) Marlies Allewijn (1977) is opgegroeid in het Zeeuwse Yerseke. Voor haar studie film- en televisiewetenschappen verhuisde ze naar Amsterdam. In 2012 verscheen haar (semi-)autobio- grafische debuut ScheEef Haar doorbraak beleefde ze in 2016 met haar oorlogsboek Ze was 16. Beide boeken zijn geschreven als romans voor jongeren, alhoewel zeker deze laatste titel zijn weg vond naar vele volwas sen lezers. Afgelopen voorjaar verscheen haar boek De meid, dat echt geschreven is voor een volwassenen publiek. In deze historische roman vertelt Marlies Allewijn het verhaal van de Zeeuwse Neeltje Lokerse. Een vrouw die werkelijk heeft geleefd en van grote betekenis is geweest voor de positie van vrouwen in de samen leving. Ze wordt niet voor niets genoemd in het boek 1001 vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis van Els Kloek. Neeltje wordt geboren op 31 augustus 1868 in Yerseke in een arm gezin met zes kinderen, waarvan er al drie op jonge leeftijd overlijden. Na de lagere school, dus rond haar twaalfde verjaardag, begint zij haar loopbaan als dienstbode, eerst in Goes. Vanaf 1892 gaat ze aan de slag in Amsterdam en Den Haag. Rond 1900 krijgt ze een verhouding met een van haar werkgevers, een 23-jarige man. Ze wordt zwanger, maar de vader weigert met haar te trouwen. Vervolgens verliest Neeltje haar baan en haar spaargeld. De vader van het kind weigert elke verantwoordelijkheid te nemen. Neeltje gaat met haar zoontje enige tijd terug naar haar moeder in Yerseke. Na twee jaar vindt ze een goed pleeggezin voor het kind bij een huisschilder in Den Haag en gaat ze ook zelf weer aan het werk. Op 12 september 1902 vertrekt de jonge moeder met een geladen pistool in de kin derwagen naar het Binnenhof. Daar schiet ze op de vader van haar zoon, maar ze raakt hem niet. Neeltje Lokerse wordt meteen gearresteerd en opgesloten. De vrouw in Zuid-Bevelandse protestantse dracht is direct landelijk nieuws geworden. Tijdens haar proces wordt ze vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Het werd niet bewezen dat ze de man echt had willen doden. Vanaf dat moment zet ze zich in voor meisjes in dezelfde positie als zij zelf. Ze 51

De Spuije | 2018 | | pagina 53