ingingen. Die schreef positieve kenmerken van burgerschap voor als voorwaarde voor het kiesrecht en Taks ontwerp had nega tieve kenmerken als basis: je moest kunnen lezen en schrijven en eigenlijk was het uit gangspunt dus dat je niet ongeletterd mocht zijn. Fout, zeiden in 1894 ook een aantal Kamerleden die op zich vóór kiesrecht uitbreiding waren. Het wetsvoorstel werd verworpen. Tak trad af en het kabinet viel. Daarna volgden de verkiezingen waarbij pro en contra Tak het hele land verdeelde. Bij die verkiezingen bleek de verdeeldheid in Zeeland het duidelijkst in het kiesdistrict Goes, het meest bij de orthodoxe kiezers. Het centrale orgaan van de ARP, de lan delijke deputatenvergadering, sprak zich uit voor de kiesrechtuitbreiding volgens Tak; een minderheid aangevoerd door mr. A.F. de Savornin Lohman, al geruime tijd Kamerlid voor het district Goes, was tegen. Vooruitstrevende ARP-ers richtten nu in het district Goes een alternatieve kiesvereni ging op die ze Het volk achter de kiezers Afb. 2. Portret van Alexander Frederik de Savornin Lohman, door Jan Veth (1864-1925). (Wikipedia.) moet erin noemden. Het bestuur bestond voornamelijk uit winkeliers: Bastiaan Quist, Jan Mulder, Marinis Quakkelaar en A.S.J. Dekker, en uit de metselaar Plazier. Het volk achter de kiezers moet erin steunde bij de verkiezingen een kandidaat die voor radicale kiesrechtuitbreiding was, de Middelburgse notaris C.J. Huvers. Die kan didatuur werd landelijk overgenomen, door partijleider Abraham Kuyper in het partij blad De Standaard en dat was conform de uitspraak van de landelijke parijleiding. Het regionale partijblad De Zeeuw wist niet beter te doen dan Lohman aan te bevelen én daarna te melden dat de alternatieve kandidaat Huvers aanbevolen werd door het landelijke ARP-orgaan. Lohman won echter onbedreigd, na een herstemming tegen een liberale kandidaat - de alter natieve ARP-kandidaat kreeg in de eerste ronde twintig procent van de stemmen. In het district Hontenisse waren zowel de liberale, de rooms-katholieke als de ARP- kandidaat voor kiesrechtuitbreiding, zodat daar een heel ander soort verkiezingen plaatsvonden, meer volgens de klassieke levensbeschouwelijke tegenstellingen. De geest van vooruitgang aldus ARP-blad De Standaard in 1894, leeft in Zeeland, de twee provincien Holland en heel het Noorden. Wanneer dit geen propaganda was maar een heuse constatering, was Zeeland opge schoven sinds de jaren tachtig. Toen had het gehoord bij het Zuiden, waar de Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht weinig respons kreeg. Interessant is in elk geval dat we daarnaast de stem horen van dominee A. Littooij, predikant bij de Christelijke Gereformeerde Kerk in Middelburg, dus de voornaamste kerk uit de Afscheiding. Op een verkie zingsbijeenkomst in Goes raadde Littooij af op Lohman te stemmen vanwege diens stellingname tegen kiesrechtuitbreiding. Littooij was daar principieel voor, maar ook uit tactische overwegingen: Onder de kleine luijden is de meeste godsdienstzin. Littooij had veel directe voeling met de lagere standen en hij was gewoon ook democratischer dan Kuyper. Hij zag de kiesrechtuitbreiding mede in verband met de maatschappelijke ongelijkheid in zijn 5

De Spuije | 2018 | | pagina 7