ticnio iiari het werk le Rilland- Bath. Afb. 6. De genie aan het werk in Rilland-Bath. zeker nog niet algemeen ingevoerd. Vooral op het platteland was er nog sprake van open latrines. Verontreiniging hieruit moest dan ook grondig worden aangepakt.320 Begin negentiende eeuw was het een doodnormale zaak dat de mens zijn behoefte deed op de plaats waar hij zich bevond en op het moment dat hij de aandrang voelde. Dat kon zijn in het bos of op het land, maar ook in de straat of onder het raam of voor de deur tot zelfs in het huis, in de diverse vertrekken of op de gang en op de trap. Hierin kwam heel langzaam verandering. In de loop van die eeuw kregen steden gesloten riolen. In ach terbuurten en in kleine dorpen kwam dat veel later, soms zelfs pas in het eerste kwart van de twintigste eeuw.33) Zo kan ik mij nog een anekdote van mijn vader herinneren die tijdens de Tweede Wereldoorlog geëvacueerd was op het Walcherse platteland. Buiten op het erf bij de waterput was hij zijn onder lichaam aan het wassen. De bewoner van de boerderij reageerde verbaasd: Wie wasse nu z'n konte? Lichamelijke hygiëne was nog niet overal doorgedrongen. De gezondheids commissies gaven aan de gemeentebesturen adviezen die over het algemeen werden opgevolgd. Soms drongen ze aan op betere maatregelen.34' Herstel Een watersnoodramp zorgt voor onbewoon bare woningen. Hoe daarmee om te gaan? De rijksoverheid had al laten weten dat bij onbewoonbaarverklaring van woningen het Rijk niet zou instaan voor de kosten. In sommige gebieden zoals in het Thoolse Sint-Annaland, waar de bewoners van de Suzannapolder werden opgevangen, was vanwege overbevolking de hygiëni sche situatie onhoudbaar geworden. Op Zuid-Beveland waren in verhouding met de polders op de andere eilanden minder huizen verwoest. In Sint-Annaland her bouwde de gemeente, met behulp van het Plaatselijk Watersnood Comité uiteindelijk alleen de volledig ingestorte huizen. Eind mei waren de bewoners weer teruggekeerd. Soms kwamen bestuurders ook met hele creatieve oplossingen. De burgemeester van Krabbendijke die zeer begaan was met het lot van zijn inwoners wilde voorkomen dat mensen in armoede zouden vervallen. Met steun van het PWC kregen twee gezinnen WATERS HOOD IS /t Maaut 19W) 8

De Spuije | 2019 | | pagina 10