nacht wordt er dan ook gebakken. Om al die menschen te voorzien worden er karren bij karren met brood naar toe gebracht, zoodat ook zij en sommige winkeliers een goed jaar zullen maken; ja zelfs de melkboeren maken een goede tijd, bij enkelen van hen is wegens de schaarschte van melk, deze met twee centgen per liter opgeslagen.43 In november 1906 konden we al weer in de krant een bericht lezen dat er een aantal percelen met bomen in de Tweede Bathpolder te koop werden aangeboden.44) Herdenken In het jaar van de watersnoodramp van 1906 werden verschillende betrokkenen geridderd. Hierover was slechts summiere berichtgeving in de Zeeuwse kranten. Van verder herdenken lijkt geen sprake te zijn.45) De weken na de ramp komen we nog wel wat berichten tegen. Zo gaf de burgemeester van Rilland-Bath geen verlof om op Paasch- Maandag muziek te laten klinken in de her bergen, zoals gebruikelijk was, als eerbetoon aan de getroffenen door watersnoodramp. In het zelfde bericht lezen we ook dat een groot deel van het personeel van de Nederlandse Landaanwinnings-maatschappij ontslagen was. Rond de gaten in de Eerste Bathpolder was een voskaai of ringdijk aangelegd waar door het water langzaam begon te verdwij nen. Het belangrijkste werk was daarmee voltooid.4® In juni betuigt de Minister van Oorlog zijn tevredenheid over de inzet van de militairen. In verschillende Zeeuwse kranten verschijnt het identieke bericht: De Minister van oorlog heeft zijn groote tevredenheid betuigd aan alle militairen, behoorende tot de detachementen genietroe pen, pontonniers en maréchaussée, die door hun flinke en inspannende hulpverleening, dikwerf onder moeitevolle omstandigheden, krachtdadig hebben medegewerkt tot leni ging van de watersnoodramp in Zeeland en door hun goed en ordelijk gedrag de beste verstandhouding met de ingezetenen wisten te bewaren.47 Uit onderzoek van de Zeeuwse kranten van 12 maart 1907 - derhalve precies één jaar na de ramp - blijkt dat er nergens meer aandacht werd geschonken aan deze watersnoodramp, die op dat moment gold als de grootste. Het gewone leven was weer hervat. We vonden op deze datum slechts een berichtje dat nog herinnerde aan deze ramp. Er was aan de Tweede Kamer een eindverslag uitgebracht over het wetsont werp betreffende aanvulling en verhooging van de waterstaatsbegrooting voor 1906 (kosten van herstel van den spoorwegdam in den Bathpolder).48) Op enkele plaatsen kwamen wel wat gedenktekens. In de haven van Tholen kwam een peilschaal en aan de Vogelsangsedijk bij Oud-Vossemeer een steentje ter herinnering aan het bezoek van koningin Wilhelmina. Beide herden kingsmonumentjes zijn al lang verdwenen. Wat nog wel is terug te vinden is een paaltje op de hoek van de Hofstraat en de F.D. Rooseveltstraat in Oud-Vossemeer met daarop de datum en de hoogte van de waterstand. Bij Kloosterzande aan de Tasdijk staat nog een gedenkteken. Het Afb. 7. De overstroming in Yerseke. 10

De Spuije | 2019 | | pagina 12