Een schoone vissertje genaamt Focquene, een bijzondere kaart van rond 1700 van de visserij tussen Kruiningen en Nieuwlande Kees Bos, Frank de Klerk* Inleiding Bij het verzamelen van kaarten ten behoeve van de Landschapsatlas van de Oosterschelde troffen de samenstellers een fraaie kaart aan van een water tussen Kruiningen en Oostdijk.1' In de atlas kon hij uiteindelijk niet worden opgenomen, maar hij is te mooi om hem zomaar als een onbeschreven archiefstuk te laten liggen. Het is bovendien een kaart waaraan een onbekend verhaal is verbonden. Een anonieme landmeter bracht rond 1700 het viswater in beeld dat bekend stond als de Kruiningse Vliet. Een andere naam die destijds voor dit water gangbaar was, luidde de Vokkenkene of Focquene. Niet alleen de kaart, ook de bewaard gebleven registers van grondeigenaren, de overlopers van Kruiningen van 1686, 1715 en 1722 gebruik ten de aanduidingen door elkaar. In de overloper van 1810 is de naam Vokkenkene/ Focquene verdwenen.2' Een klein gedeelte van deze Vliet bestaat nog. Aan de westzijde van de Vliet ontstond een looppad, dat later de 1e Vlietweg zou worden. Bij de invoering van het Afb. 1. Kaart uit het eerste kwart van de achttiende eeuw door een onbekende kaartma- ker. De kaart brengt een door dijken begrensd gebied oostwaarts van Kruiningen in beeld met daarin de 'visgerie van Focquene' en de grenzen van de ambachtsheer lijkheden Kruiningen, Nieuwlande en Tolsende. kadaster in 1832 bleek deze weg de weste lijke grens van de gemeente Krabbendijke te vormen. De Vliet en een gedeelte van Oostdijk werden gemeente Krabbendijke, sectie A. Dekker meende dat de middeleeuwse kreek Vokkenkene en de zeventiende-achttien- de-eeuwse Kruiningse Vliet hetzelfde waren.3' Hij baseerde zich op een vonnis van het Hof van Holland uit 1722 waarin men beide namen voor dit water gebruikte. Hieronder gaan we na wat de geschiedenis van de kaart is en of het klopt dat de achttiende-eeuwse Kruiningse Vliet hetzelfde is als de middel eeuwse Vokkenkene. Kaartdetails Er staat een aantal elementen op de kaart die hem in het huidige landschap traceerbaar maken. Linksboven is behoorlijk gedetailleerd de kerk van Kruiningen (Cruninge) getekend met daaronder het kleine kasteel Voorhoute en erboven een groter kasteel 's-heeren Huijs, het Slot Kruiningen. Verder staan er vier 12

De Spuije | 2019 | | pagina 14