Alle inkomsten die Vogel had gehad uit het deel van de visserij dat niet zijn eigendom was, moest hij terugbetalen, en bovendien draaide hij op voor alle proceskosten.17) Vogel gaf niet meteen zijn schuld toe; het Hof legde gijzeling op in 1723 en 1724 totdat de veroor deelde baljuw zou betalen. Kruiningse Vliet Vokkenkene? De vraag is wat de relatie is tussen de Vliet en de Focquene/Vokkenkene. De middel eeuwse Vokkenkene is volgens Dekker de meest westelijke van drie kreken in het oosten van Zuid-Beveland, die bij de storm van 1134 als noordelijke inbraken vanuit de Hinkele of Hinkelinge zijn ontstaan. De Hinkele zelf moet in dezelfde periode als een inbraak vanuit de Honte zijn gevormd. De andere twee kreken zijn de Morlode en de Wrange.1® Met name na de vloed van 1134 is er grootscheeps werk gemaakt van het beschermen tegen overstromingen met het aanleggen van dijken rond grotere aaneenge sloten gebieden. De polders van Kruiningen en Tolsende werden eerder bedijkt dan die van Nieuwlande. Toen Nieuwlande nog niet voor de eerste keer bedijkt was, werd dat Afb. 6. De paleo-geografische kaart van Vos en Van Heeringen met de reconstructie van Zeeland omstreeks 1000 na Cristus. In de cirkel zijn de drie vanuit de Hinkele noordwaarts inlopende kreken te zien. Ook van noord naar zuid zijn inbraakgeulen getekend. schorgebied beheerst door de Vokkenkene, de Morlode en de Wrange. De Vokkenkene stroomde toen langs de eerder aangelegde oostelijke dijken van de toenmalige polders van Kruiningen en Tolsende. Wat ligging betreft klopt dat ongeveer met wat op de kaart van rond 1700 de Focquene wordt genoemd. Bij de eerste bedijking nog vóór 1187 van het ten oosten van de polder Kruiningen gelegen Nieuwlande moest de Vokkenkene worden afgedamd en van een sluis voorzien.19) In een voetnoot schrijft Dekker over een afdamming vóór 1279 ten noorden van de dorpen Tolsende en Nieuwlande. De naam van de dam was Hukindamme, later ook bekend als de Vroondijk.20) Dit kan niet de Vroon Dijck van de kaart zijn, want die ligt veel zuidelijker. We maken een uitstapje naar de paleo-geo- grafische kaarten van Vos en Van Heeringen. In 1997 verscheen een rapport met daarin een reeks paleo-geografische kaarten van de ont wikkeling van zuidwest Nederland gedurende het Holoceen. In het proefschrift van Peter Vos Origin of the Dutch coastal landscape staat voor Zuidwest-Nederland een gelijksoor tige kaartenreeks, waarbij de tijdsintervallen niet helemaal synchroon lopen met het eerder gepubliceerde rapport. Het gaat bij dit soort kaarten uiteraard niet om exacte jaartallen, maar de periode die in het kader van dit artikel van belang is ligt tussen 1000 en 1600. De kaarten van Vos die in aanmerking komen dragen de jaartallen 800, 1200, 1500 en 1750.21) In de eerdere publicatie van Vos en Van Heeringen gaat het om de kaarten van 750, 1000, 1250 en 1530.22) Het gaat in beide gevallen om kaarten die op basis van geologisch en archeologisch onderzoek zijn samengesteld, maar vanzelfsprekend zodanig gegeneraliseerd, dat er geen detailconclusies uit getrokken kunnen worden. Merkwaardig is dat op de vrijwel gelijke kaarten uit beide publicaties - die van 750 en 800 - er op ongeveer de plaats die Dekker beschrijft al wateren zijn getekend op ongeveer de plaats van de Hinkele, Vokkenkene, Morlode en Wrange. Op de kaart van 1000 uit het eerste rapport zijn die het duidelijkst te zien zoals ook een drietal zuidwaartse inbraken uit de noordelijker stromende (Ooster)schelde. Dat 17

De Spuije | 2019 | | pagina 19