studie verricht naar het voorkomen van streekdracht. Daarmee waren ze in staat patronen te maken die navolgbaar zijn voor een ieder die ze wil namaken. Daarover is een boek geschreven dat een half jaar geleden is besproken in de Spuije, aflevering 104, zomer 2018: Zeeuwse streekdracht, handboek voor het maken van kleding. Maar juist vanwege die uniformiteit is er is altijd behoefte geweest zich van anderen te onderscheiden. En daar gaat deze expositie over. Variaties werden uitgedacht, uitgevoerd en als het beviel gestandaardiseerd en anders verdwe nen ze weer. Beukjes Zo zijn bijvoorbeeld versierde beukjes te zien. Omdat de auteurs van het boek Zeeuwse streekdracht ervoor hebben gekozen de Zeeuwse woorden voor de dracht van vroeger te handhaven, bij deze -voor wie niet bekend is met het woord- een uitleg. De beuk is een lijfje dat gedragen wordt onder de doek. De doek zit aan de buitenkant van de dracht. De punten van de doek zijn aan de voorkant onder de schortenband ingestopt en daar tus senin is de beuk zichtbaar. Dat zichtbare deel werd bij sommige Zeeuwse streekdrachten zowel aan de voor- als de achterzijde verfraaid met borduursteken. In deze expositie worden verschillende beukjes worden getoond. Er zijn meer kledingstukken met vreemde namen. Wat wij bijvoorbeeld nu als blouse en jasje omschrijven heette een mankel in Zuid-Beveland en een jak op Walcheren. Op de film op de tweede verdieping van het museum zie je het meisje van een jaar of tien een mankel aandoen. Suzanne Bakx, een van de auteurs van het streekdrachtboek vertelde bij de opening van de expositie dat Koningin Maxima laatst een top aan had boven haar groene uitlopende rok, die geen blouse was maar ook geen jasje. Zeeuwen, bekend met de streekdracht van vroeger zouden dat een mankel of jak noemen. Ze vond het heel apart om dat te zien. Onderhemden en hemdrokken Wat de versieringen betreft zijn bij de onder hemden van de mannendrachten de puntjes bovenaan het hemd bijzonder. De puntjes zitten aan een boord en dat boord werd Afb. 2. Als afb 1, detail. aan het hemd vastgenaaid. Die piepkleine puntjes staken boven de jas van de man uit. Ongetwijfeld een heidens werk om die netjes te strijken. Maar het toonde heel verzorgd, heel mooi. De uitdrukking tot in de puntjes verzorgd vinden we nog steeds terug in het taalgebruik, al is het besef waar de uitdruk king vandaan komt verdwenen. Ook het woord 'rok' heeft nu een andere betekenis. Nu een kledingstuk voor dames, maar vroeger een soort hemd voor mannen, hemdrok genaamd. Het huidige rokkostuum van mannen voor bijzondere gelegenheden herinnert nog daaraan. Axelse dracht Een klasse apart vind ik de strik met lange stroken op de rok van de Axelse dracht, geheel versierd met borduurwerk. Er worden verschillende strikken getoond in deze expositie, maar naar mijn mening is die op de Axelse pop op de tweede verdieping verreweg het mooist. Ook de versiering van de Axelse beuk met allerhande restjes die men voor handen had, die geborduurd werden op stevig papier en vervolgens op de beuk aangebracht, zijn heel bijzonder. 23

De Spuije | 2019 | | pagina 25