Afb. 3. Overzicht van een deel van de tentoon stelling. (Foto: A. Vahlenkamp.) Mansrok Een andere bijzonderheid is de rode mansrok uit 1830, geverfd met meekrap en vervolgens versierd! Hoe mooi is die rode kleur. Maar hoe apart ook de sluiting met Zeeuwse knopjes. Het lijkt een lastig werk om ze dicht te maken. Nou, dat viel toch mee. Een draad of stukje leer met een knoop erin werd achter het knoopsgat door het oog van het knoopje gestoken, door het volgende oog, en zo verder naar beneden. Onderaan werd ook een knoopje gelegd om de knopjes te zekeren. Bij het uitdoen van het jasje werd het boven ste knoopje losgemaakt, en trok men het leertje naar beneden. Alle knoopjes konden er meteen uitgehaald worden, en waren bruik baar voor een eventuele andere jas. Hoe handig bedacht! Bewerkingen Kent u het werkwoord kalanderen? Ik kende het niet. Het is een werkwoord waar je een glazen of hardhouten bol op steel voor nodig had. Daarmee kon je leer laten glimmen en vuilwerend maken als je er lang genoeg overheen wreef. Het wordt beschreven bij het bruine jakje. Hoeveel tijd het kostte om het jakje te laten glimmen wordt niet vermeld, maar het zal niet in een half uur gebeurd zijn. In 1830 verscheen in Frankrijk de eerste naaimachine, een piepklein model, ik schat 25 x 15cm. Voor je idee net geschikt om klein werk mee te doen. Maar zo was het niet, verzekerde Suzanne Bakx me. Men kon er alle kledingstukken mee maken. En als het nu eenmaal regel was er op en top verzorgd bij te lopen, en de naaisters en kleermakers werd voorgehouden dat geduld een schone zaak was, en je eer van je werk had als het mooi was geworden en tot in de puntjes verzorgd... Ja, dan was gin moeite te vee (op zijn Zeeuws) al moet ook opgemerkt wordend dat de katholieken iets makkelij ker ofwel slopper in de leer waren dan de protestanten! Kortom een interessante expositie, waarbij Suzanne Bakx tijdens de opening inging op veel boeiende details van de Zeeuwse streek- drachten. Tot en met 9 juni 2019 te zien in de Merklappengang op de eerste verdieping van het Museum. Afb. 4. Gietijzeren handnaaimachine uit 1874, type 'Princess of Wales mark 3' van de fabrikant 'Newton Wilson Co'. Deze naaimachine heeft jarenlang in winkel van Mathijs van de Kreeke gestaan. Van ca. 1946 tot 1988 was er op de Langevorststraat 104 een naaimachinewinkel. (Foto: K. van Rooijen.) 24

De Spuije | 2019 | | pagina 26