Omroeper in Borsele 'In Borsele word ik regelmatig gevraagd voor activiteiten. Ik ben wel eens ingehuurd bij nieuwjaarsrecepties van de gemeente om daar de burgemeester aan te kondigen met een roep. Bij het schaapscheerdersfeest te Nisse heb ik altijd acte de présence gegeven. Daar was ik naast omroeper ook de presen tator en aankondiger van de programma's. Ik liep daar meestal met een oude handkar rond. Dat viel goed op. Als er bijvoorbeeld een kind was kwijtgeraakt in de menigte en ongeruste ouders of grootouders zochten dat kind, dan vroeg men mij of ik via een microfoon, of zo maar luidkeels, wilde omroepen dat Jantje of Marietje met spoed werd gezocht. Succes was altijd verzekerd! Normaal doe ik mijn werk altijd zonder gebruik te maken van een microfoon, maar bij hoge uitzondering maak ik er soms gebruik van. De kracht van een omroeper zit immers in zijn stem én in zijn voordracht. Je moet zelf je eigen teksten maken, dat is een must. Afb. 2. Wim de Smit als dorpsomroeper met verschillende pakken. (Collectie W. de Smit.) Ook voor andere dingen word ik wel gevraagd in de diverse dorpen. In Driewegen sta ik op een boerenmarkt als veilingmees ter in m'n boerenpak. Daar heb ik een verzameling Zuid-Bevelandse knopen bij. Als je dan eens een keertje buiten de pro vincie komt, wordt dikwijls de vraag gesteld waar je vandaan komt. Eens antwoordde ik daarop: "Ik kom uit de gemeente Borsele", waarop sommige mensen ietsje achteruit weken. Daarop antwoordde ik: "Ik ben wel actief, maar niet radioactief".' Verdere activiteiten 'Ik stond op markten in heel Nederland. Maar in 2015 ben ik daarmee gestopt. Ik ben lid van de Eerste Vereniging van Stads en Dorps-Omroepers Nederland. Er zijn nog altijd zo'n 25 personen bezig als actieve omroeper in ons land. Er vallen er regel matig af vanwege hun hoge leeftijd, maar gelukkig komen er toch ook weer jongere personen voor in de plaats. Twee jaar geleden nog, in Hindeloopen in Friesland, in Elburg en in Middelburg. Ik ben momenteel de enige omroeper op de Bevelanden. Wel zijn er in onze provincie nog meer omroe pers, sinds kort weer in Middelburg, Rinie Vaane, en in Philippine, waar Marco van Avermaete dit werk sinds 2006 doet. Ook in Hulst is er nog eentje, Jan Rubbens. Jarenlang heb ik concoursen georganiseerd. Elk jaar zijn er nog acht tot twaalf concour sen. Tijdens zo'n concours ontmoette ik eens een Amerikaan, John Karsten, die in 1953 is geëmigreerd naar Amerika, naar Michigan, om precies te zijn naar Holland in Michigan. Die is daar stadsomroeper geworden, town crier in het Engels. Met hem ben ik bevriend geraakt.' Naar Amerika 'In 2019 wordt in Amerika het 90-jarig bestaan van het tulpenfeest herdacht. Er zijn in Michigan veel emigranten via Grand Rapids terechtgekomen. De drijfveer was vaak een geloofszaak. Dominee Van Raalte vertrok met veel geloofsgenoten uit Nederland en ging in Michigan wonen. Ook meerdere Zeeuwen, onder leiding van Jannes van de Luijster uit Borssele, J&T.1dï 30

De Spuije | 2019 | | pagina 32