volgden hem. Al vele jaren lang hielden hun nakomelingen en nazaten van andere Nederlandse emigranten van weleer een "echt Hollands tulpenfeest", zoals men dat noemde. In 2014 werd het 85-jarig bestaan van dat feest gehouden, waarbij ik ook was uitgenodigd. Ik was er samen met Marco van Avermaete. We waren er al een paar dagen voordat het concours zou plaats vinden. Toen zei John Karsten tegen ons: Komende zaterdag kom ik met een aantal mensen - wel twee volle bussen - naar het Holland-Michigan-tulpenfeest. Ik moet die mensen daar rondleiden. Vinden jullie het leuk om mee te gaan daarheen? Dat waren twee bussen vol met Nederlandse toeristen, in totaal zo'n honderdtwintig personen. Het betrof mensen van een EO-reis, met als reisleider ds. Arie van der Veer, toen nog voorzitter van die omroep. Nou, wij wilden graag mee, dat begrijp je. Karsten zei bij die bijeenkomst: Beste vrienden, wij hebben speciaal voor jullie twee personen uit Nederland laten overkomen. Die gaan nu een roep voor jullie doen! Dat hebben we allebei gedaan. Gewoon in onze eigen taal. Tussen Grand Rapids, een stad zo groot als Rotterdam en de plaats Holland, wonen nog veel oud-Hollanders. Ik ontmoette er de burgemeester van het stadje Zeeland, Les Hoogland. Met hem onderhield ik goede contacten. Met zo'n tulpenfeest lopen er in totaal in een paar dagen tijd wel 250.000 emigranten rond. Men noemt dit het Tulip- Heritagefeest (het oude/erfgoed tulpenfeest). Op dat feest - toen, in 2014 - heb ik enkele keren een optreden mogen verzorgen. Ook wordt er dan veel gezongen tussendoor, bijvoorbeeld oud-Hollandse liederen, waarbij men nog uit volle borst meezingt. Als je door Zeeland-Michigan loopt, zie je in de Hoofdstraat op de winkelpanden nog vele oud-Zeeuwse namen. We lazen de naam Steketee, Van Belzen, Dekker en ook nog Van de Luijster. Ooit was ik ook in Kingston in Canada. Kingston is de oude hoofdstad van Canada. Daar werd, toen ik er was, het wereldkampioenschap omroepen gehou den. Er waren zo'n vijftig deelnemers. Ik ontmoette er Tonny van der Maas, een man met een Noord-Bevelands voorgeslacht. Ook waren daar Belgen, nog meer Nederlanders, Amerikanen, Britten en natuurlijk ook Canadezen. Andere contacten 'Met Koninginnedag in Rhenen, enkele jaren geleden, in 2012, was ik ook uitge nodigd daar aanwezig te zijn. 's Morgens om half vijf was ik al in Rhenen, in mijn Zeeuwse boerenpakje gestoken. Al gauw zag ik er mensen van de NOS, de RVD (Rijksvoorlichtingsdienst) en de BVD (Binnenlandse Veiligheidsdienst) komen. Afb. 3. Bijeenkomsten van de Eerste Vereniging Stads- en Dorps-Omroepers Nederland. (Collectie W. de Smit.) 31 Eerste Vereniging S'ads- en Oorps-Omroepers Nederland

De Spuije | 2019 | | pagina 33