De geschiedenis van drie verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer, deel III Adri Haaij Dit is het derde en laatste artikel in een reeks die Adri Haaij voor de Spuije schreef over verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer. Deel I is te lezen in de Spuije, afleve ring 104, deel II in de Spuije, aflevering 105. De noten zijn doorgenummerd. De verdwenen hoeve gelegen aan de oostzijde van de Reeweg, verder weg in de Yerseke Moer, locatie C op afbeelding 1 Op afbeelding 2 is de ligging van deze hoeve nader aangegeven. Zoals ook is gesitueerd op het kadastrale minuutplan van 1826. Op de kaart van Hattinga van 1747-1748 is de boerderij op deze plaats ook te zien. De hoeve ligt in de hoek op/voor de Wijdee voor de C(K)amers. De Wijdee was een kreek die ontstaan is bij de stormvloed van 1134. Deze kreek liep vanuit de Schelde ten oosten van Wemeldinge de Yerseke Moer in. Met Camer zou eveneens een stroompje of kreek bedoeld zijn.21) Het valt op dat de hoeve nogal ver, vanaf de Reeweg, in de Moer is gelegen. Het komt natuurlijk wel meer voor dat een boerderij niet direct aan de openbare weg is gelegen en via een (lange) dreef/uitrit bereikt wordt. Dat is bij onze hoeve in de Moer ook het geval. Daar kunnen in het algemeen diverse redenen voor zijn, zoals: de boer derij is op hoger gelegen grond gebouwd, er is zoet water aanwezig, wat in vroeger tijden natuurlijk erg belangrijk was of de eigendomssituatie van de grond kan op het moment van de bouw bepalend zijn geweest. Bij de uitvoering van een ruilverkaveling komt het ook wel voor dat wegen of gedeel ten daarvan verdwijnen of een veel rechter verloop krijgen en boerderijen verder van de weg komen te liggen. Voor een hoeve zover in de Moer gelegen moeten we misschien, zoals we hierna zullen zien, nog aan andere zaken denken. Verder is het aan de schuur vast gebouwde woonhuis niet naar de kant van de Reeweg gericht, maar oostwaarts richting Yerseke. Gemeerde - Bei triers wast Kapalle*. Afb. 1. Fragment van blad 44 en 45 uit de Topografische Atlas Zeeland (2014). De letters A,B en C zijn de locaties waar de verdwenen boerderijen lagen. 33 Ytfttxa iWC#>r

De Spuije | 2019 | | pagina 35