De naderhand plaatsgevonden bodemdaling is in de met zandig materiaal opgevulde kreken minder geweest dan de overige gronden (reliëfomkering).26) Was de destijds hoger gelegen grond, ongeveer op de plaats waar de kreek doodliep dus, een plek van waaruit vissers met bootjes de kreken invoerden of werd die plek door schaapherders gebruikt om bij vloed droge voeten te houden. Is later op die plek enige vorm van bebouwing/bewoning ont staan, waarvan de weer later gebouwde hoeve het eindresultaat is? De hoeve is lange tijd eigendom geweest van de katholieke familie (Van) Baerlant en is vanwege de afgelegen ligging misschien ook als kerkhoeve/schuurkerk gebruikt We weten niet wanneer de hoeve is gebouwd. De overlopers laten ons wat dat betreft in de steek. Er is nergens in de overlopers iets te vinden wat duidt op enige bebouwing in de hoek voor de Wijdee voor de Camers. En dat terwijl er toch echt een hoeve aanwezig was. Er worden in de overlopers van Yerseke in deze veldhoek evenmin percelen als vroone vermeld. Er bestonden ook zogenaamde vroonlijsten. Dekker noemt in zijn boek over Afb. 4. Het perceel de Neuse heeft de vorm van het gezicht van een mens en grenst aan het perceel de Ommeloop. Bron: De ondergrond is een frag ment van het kadastraal netteplan Yerseke 1944, sectie C, blad 3 (Zeeuws Archief, invoe- ringsnr. 247, inventarisnr. 7274). Bij de invoering van het kadaster in 1832 hadden de percelen de Ommeloop en de Neuse dezelfde vormgeving. Wemeldinge een vroonlijst van Yerseke uit 1574, aanwezig in het Rijksarchief van Gent. Wij zijn niet in de gelegenheid geweest die vroonlijst te raadplegen. Dekker zegt overi gens ook in het boek over Wemeldinge dat een aantal vronen genoemd in de vroonlijst van Wemeldinge uit 1583 niet in de overlo per wordt vermeld, maar dat omgekeerd de overloper ook enkele vronen noemt die in de vroonlijst niet voorkomen. Al met al wat de vronen betreft een verwarrende situatie dus! De hoeve is een lange tijd in het bezit geweest van de katholieke familie (Van) Baerlant. In het jaar 1764 is de hoeve met een aantal percelen verkocht en in andere handen gekomen. In de overloper van Yerseke van het jaar 1588 worden bij de eigenaren Jan Foortszoon ter Vesten en Jan Willemsen kinderen/Jan Willemsen weesen ter Goes een aantal percelen vermeld die in de latere overlopers ook zijn vermeld bij leden van de familie (Van) Bearlant. Deze percelen worden tenslotte eveneens genoemd bij de verkoop in 1764. De in de overloper genoemde Jan Willemsen kinderen/Jan Willemsen weesen ter Goes zijn de kinderen van de in 1584 overleden Jan Willemsen Baerlant, die poorter van Goes was en op de Grote Markt in Goes \l 36

De Spuije | 2019 | | pagina 38