Inhoud Woord vooraf1 De vergeten watersnoodramp van 1906 Frits de Kaart 2 Een schoone visserije genaamt Focquene, een bijzondere kaart van rond 1700 van de visserij tussen Kruiningen en Nieuwlande Kees Bos en Frank de Klerk12 Dracht, steken, stoppen en stikken Hester van Rees 22 Dirty dancing bij gaslicht - Dansles in Goes in 1860, door Jan Haak Frank de Klerk25 Dorpsomroeper Wim de Smit Kees van den Bovenkamp 29 Reacties van lezers 32 De geschiedenis van drie verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer, deel III Adri Haaij ...33 Boekindruk: Nieuwdorp in oorlogstijd, De slag om de Sloedam Albert L. Kort 47 Cultuur wordt kultuur, culturele collaboratie in Zeeland A.J. Barth49 Woord vooraf Een vergeten watersnoodramp, zo mogen de overstromingen van 1906 wel genoemd worden. Tot op zekere hoogte te begrijpen, het is ruim een eeuw geleden en er waren geen dodelijke slachtoffers. Dat neemt niet weg dat de materiële schade enorm was. Veel huizen en boerde rijen werden verwoest door het binnenstromende water en ook de landbouwgronden leden veel schade door het zout. Frits de Kaart schrijft over de gebeurtenissen van maart 1906, de oorzaken, de gevolgen en de reacties. De vondst van een bijzondere kaart van een deel van Oost-Zuid-Beveland bracht Kees Bos en Frank de Klerk ertoe om een artikel te schrijven over dit gebied. De kaart is gemaakt rond 1700 en, hoewel er in het landschap veel is veranderd, is een aantal elementen nog wel traceerbaar. Waarschijnlijk speelde de kaart een rol bij de vele rechtszaken die Cornelis de Perponcher en Adriaen Vogel, heer van Steenvliet, begin achttiende eeuw tegen elkaar voerden. In dit artikel worden enkele daarvan besproken. Frank de Klerk geeft ons een inkijkje in het Goese uitgaansleven in de tweede helft van de negentiende eeuw. Zo werden er in de herberg Slot Oostende dansavonden gehouden waarbij het er soms uitbundig aan toe ging. We lezen er over aan de hand van een beschrijving van een schilderij dat schilder Jan Haak uit Hulst er van maakte. Veel informatie bereikt ons tegenwoordig via televisie, radio, websites en sociale media. Vroeger ging dat anders, de dorpsomroeper ging van deur tot deur om belangrijke informatie te verspreiden. Het lijkt een beroep uit een (ver) verleden, maar toch kent ons land nog steeds een aantal dorpsomroepers. Een daarvan woont in Nisse, Wim de Smit, omroeper van de gemeente Borsele. Zijn roep is nog steeds te horen bij allerlei activiteiten. Niet alleen in Borsele, maar ook elders in het land en zelfs ver over de landsgrenzen, zoals hij aan Kees van den Bovenkamp vertelt. Adri Haaij doet in het derde en laatste deel van een drieluik over verdwenen boerderijen in de Yerseke Moer verslag van het onderzoek naar de verdwenen hoeve aan oostzijde van de Reeweg. Hester van Rees beschrijft de achtergronden van een nieuwe tentoonstelling in het museum en er zijn enkele boekbesprekingen. Tot slot nodigen we u uit voor de jaarvergadering van de Heemkundige Kring die dit jaar op 12 april om 19.30 uur wordt gehouden in Amicitia in Kloetinge. Bestuur en redactie De nota van de Heemkundige Kring voor uw bijdrage over 2019 is bijgesloten in dit blad. 1

De Spuije | 2019 | | pagina 3