X zijn op het afgelegen hoefken in de Yerseke Moer van de katholieke familie Van Baerlant. De latere eigenaren van de hoeve Daniel Joosse, die dan in Schore woont, ver koopt in 1773 het hoefken in de hoek voor de Wijdee met ruim 59 gemet grond aan Jan van Bokstal. In de koop is ook nog begrepen, grond gelegen in Vlake en Kapelle, in totaal gaat het om ruim 86 gemet. Hij betaalt hiervoor 350 pond Vlaams de hoop. Vervolgens wordt het hof in 1777 in het openbaar verkocht door Cornelis Hagebos, die gehuwd is met de weduwe van Jan van Bokstal, aan Jan van Liere. Hij betaalt voor ruim 87 gemet grond zes pond en twaalf schellingen per gemet, voor de hoop vijfhonderd en vijfenzeventig pond vijftien schellingen en één grote. Een fors hogere prijs dus dan in 1773. Van Liere moet tevens pachtgrond overnemen en extra betalen voor de vruchten te velde. Wie is Jan van Liere? Jan van Liere is in 1744 in Wemeldinge geboren als zoon van Pieter van Liere en Willemina Willems Krombeen. Jan woonde Afb. 7. Fragment van de bodemkundige detailkaart van de Yerseke Moer (kaart 5), behorend bij het proefschrift van G. de Bakker (1950). H de plaats waar de hoeve was gelegen. K het huidige Knobbewerve. De voormalige kreken zijn op deze kaart ook te zien. Het hoger gelegen perceel de Ommeloop, waarover een voetpad liep, ligt ook op een voormalige kreek. eveneens in Wemeldinge, met zijn van Yerseke afkomstige vrouw Adriana Paauwe. Het echtpaar had ook een aantal kinderen. De vader van Jan, Pieter van Liere, was sedert 1748 eigenaar van het hof Keizersweel, gelegen aan de Hoogeweg te Wemeldinge. Het hof Keizersweel is er ook nu nog, dit met het adres Hoogeweg 3. In 1777 verkoopt vader Pieter van Liere het hof Keizersweel met een aantal percelen grond en gelijktijdig verkoopt zijn zoon Jan ook een perceel grond. De nieuwe eigenaar van het hof Keizersweel met ruim 22 gemet grond is Jan Logierse de Vos, die hiervoor 325 pond de hoop betaalt.33) Uit de lidmatenlijst van de Hervormde Kerk te Wemeldinge weten we dat Pieter en Jan van Liere van Wemeldinge naar Yerseke zijn vertrokken. Jan van Liere is in Yerseke de nieuwe eigenaar van de afgelegen hoeve in de Yerseke Moer. Cornelis Vermaire komt in beeld! Anna van Liere is de dochter van Jan van Liere en Adriana Paauwe en de boerendochter trouwt op 37-jarige leeftijd op 16 december 1813 te Yerseke met de 29-jarige boerenar beider Cornelis Vermaire.34) Vader Jan is in 1812 overleden en zijn vrouw Adriana was al eerder overleden. Het echtpaar Cornelis Vermaire en Anna van Liere koopt in 1817 de hofstede, bekend onder nummer 123, in de hoek voor Wijdee met de daarbij beho rende grond. In totaal gaat het om ruim 76 gemet. Er is ook grond in Vlake, Kapelle en Wemeldinge gelegen. Ze kopen hierbij drie mede-erfgenamen uit voor een bedrag van 3.372,-. Gelijktijdig lenen ze een bedrag van 4.500,- tegen 5% interest per jaar van vrouwe Maria Petronella van den Brande, wonende te Middelburg en getrouwd met Marinus Emanuel Cornelis Versluijs, lid van Provinciale Staten van Zeeland. De hoeve met de aangekochte grond wordt tevens met hypotheek belast. Cornelis en Anna krijgen twee kinderen, Cornelia en Jan. In 1818 overlijden beide kinderen. Cornelia is 3 jaar oud en Jan die in hetzelfde jaar is geboren is nog maar een paar maanden oud. Het echtpaar blijft niet lang in het bezit van de hoeve, want al in 1819 verkopen ze de hofstede met grond aan het echtpaar Dignus Kole en Adriana Sijnke 40

De Spuije | 2019 | | pagina 42