geworden. Hij is herbergier geweest van de parochieherberg Het wapen van Zeeland en daarna uitbater in het pand wat later hotel De Oesterbeurs is geworden. Hij stichtte eveneens een herberg in het pand wat later café-restau rant J. Nolet is.38) We hebben niets gevonden over de vele branden welke hem kennelijk troffen. We weten maar van één brand en dat is de hoeve waar hij in 1847 zijn zinnen op heeft gezet, met als resultaat een desillusie. Wat Van Oosten in zijn notities zegt zou wellicht de suggestie kunnen oproepen dat Lamper de hand heeft gehad in de brand. Bewijzen zijn er niet. Op 22 november 2014 is samen met Baltus Kole de plaats bezocht waar de hoeve lag. Baltus, in 1943 geboren, is afkomstig van het hof Veelust, Reeweg 10 in Vlake. Hij weet uit overlevering van zijn vader en opa van het bestaan van de oude hoeve. De grondvesten (puinresten) die onderzoeker Van Oosten in zijn tijd nog heeft gezien zijn er nu niet meer. Vanaf de Reeweg lopend naar de plaats waar de hoeve lag is de hoge ligging van de kreekruggrond goed te zien. Er liggen daar landschappelijk gezien enkele zeer fraaie percelen. Kortom, een genot om daar te zijn. een rol. Al met al maakt dat een archeologisch onderzoek ook kostbaar. Maar wie weet komt het er ooit nog eens van. Voor dit artikel is onder meer veel onderzoek gedaan in diverse openbare archieven en zijn tal van nuttige tips en informatie verkregen van een aantal personen. Met name noemen wij de medewerkers van het kadaster in Rotterdam die in 2013 en 2014 in het kader van een pilotproject van het kadaster en het Zeeuws Archief veel hulp en ondersteuning hebben gegeven bij onder andere het zoeken in de zogenaamde kadasterviewer. De medewerkers van de stichting Het Zeeuwse Landschap hebben ons onder meer gelegenheid gegeven onderzoek te doen in het archief van de stichting. Frank de Klerk van het archief van de gemeente Goes heeft naast veel nuttige tips een aantal transcripties verzorgd. De dochters van pachter Johannes Simonse van de hoeve Werklust hebben veel informatie over de hoeve verstrekt. De familie Kole heeft ons gastvrij ontvangen bij het bezoek aan de plek waar de afgelegen hoeve stond. Er zijn nog tal van anderen die ons behulpzaam zijn geweest en informatie hebben gegeven in welke vorm dan ook. Allen dank hiervoor. Slotwoord en dankwoord Met name voor de twee verdwenen oudere hoeves zou een (uitgebreid) archeologisch onderzoek nog interessante informatie kunnen opleveren. De plaats van de hoeve aan de Reeweg tussen de twee bruggen ligt nu (deels) in een watergang, wat natuurlijk een onderzoek bemoeilijkt of misschien wel onmo gelijk maakt. Voor de hoeve die ver weg in de Moer lag speelt de slechte bereikbaarheid ook Afb. 11. Fragment van de Hattingakaart van oostelijk Zuid-Beveland, 1747-1748. Hierop zijn de twee in de negentiende eeuw verdwenen hoeven in de Yerseke Moer te zien. (Bron: Geoweb.) Noten: 21. C. Dekker, Zuid-Beveland. De historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middel eeuwen (1971), bladz. 96,97. W.E.P. van Ysseldijk, 1000 jaar Yerseke (1973), bladz. 43,44 (hoek XXIII). In de schepenakten Yerseke 1594-1598, Zeeuw Archief. Rechterlijke Archieven Zeeuwse Eilanden (RAZE) 2881, fol. 75,166 wordt een levering vermeld in de hoek voor de Camer, ook een levering op de Wijdee, fol. 240. De overlopers van Yerseke combineren deze hoeken als de hoek voor de Wijdee voor de Camers. Aan de zuidzijde van de Vlakeweg ligt een boerderij genaamd 't hof WijdEe. Deze hoeve was er bij de invoering van het "JV.VAA-P.lv JVlyriYfi 44

De Spuije | 2019 | | pagina 46