Boekindruk: Nieuwdorp in Oorlogstijd, De slag om de sloedam Nieuwdorp in Oorlogstijd De Slag om de Sloedam, Adri van Oosten, Zoetermeer 2018, ISBN 9789048443871, prijs: 15,95. In 'Nieuwdorp in Oorlogstijd' heb ik mijn herinneringen aan de laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog 1940-'45 (WO II) op papier gezet. Met enige nadruk wil ik er op wijzen dat het een verhaal is dat betrekking heeft op een periode van ca. 75 jaar geleden, gezien door de ogen van een jongetje dat toen vijf a zes jaar oud was. Ik heb geprobeerd mijn verhaal zo goed mogelijk waarheids getrouw op te schrijven, maar ben me er van bewust dat dat vrijwel onmogelijk is. Zelfs niet nadat ik het bij deze en gene heb nagetrokken. Het zijn en blijven verhalen en herinneringen van een kind; het is geen geschiedschrijving. Met deze woorden opent Adri van Oosten zijn in eigen beheer uitgegeven boek over een Zeeuws dorp tijdens de bewogen oor logsjaren en hij slaat met deze woorden de spijker op de kop. Het verhaal is geen geschiedschrijving in de professionele zin van het woord, want het stoelt immers niet op schriftelijke bronnen, maar is vrijwel uitsluitend gebaseerd op jeugdherinnerin gen uit inmiddels ver vervlogen tijden en iedereen weet hoe onbetrouwbaar die vaak zijn voor de reconstructie van het verleden. Je hoeft geen psycholoog te zijn om te weten dat het geheugen voortdurend filtert en ver vormt zonder dat je je daarvan altijd bewust bent. Niet voor niets beweert een historisch psycholoog als Douwe Draaisma dat het geheugen als het ware iedere dag opnieuw wordt uitgevonden. Wie het geheugen ver gelijkt met een archief, slaat de plank dan ook volkomen mis. Een archief bevat immers gestolde informatie, die voor eens en altijd vastligt en daarom bestand is tegen de tand des tijds. Deze bezwaren nemen echter niet weg dat de schrijver een uitermate boeiend en levendig verhaal heeft geschreven over zijn jeugdjaren in Nieuwdorp, zoals hij zich die ruim zeventig jaar later meent te herinneren. Van Oosten besteedt aandacht aan vrijwel alle gebeurtenissen die zich tijdens de oorlogsjaren in Nieuwdorp hebben afgespeeld en dat waren er zo veel dat het op deze plaats vrijwel onmogelijk is daarvan een beknopte samenvatting te geven. De houding tegenover de bezetter, het verzet, de collaboratie, de voeding, het onderwijs, de vriendenkring: dit alles en nog veel meer komt uitvoerig aan bod. Aangezien zijn beschrijving van de oor logshandelingen de lezer het meest tot de verbeelding zal spreken geef ik daarvan een voorbeeld uit november 1944, toen het dorp door de geallieerden werd bevrijd: In de nacht hiervoor waren twee Britten het Sloe overgestoken om de Duitse posities in de Bijleveldpolder op Walcheren te verkennen. NIEUWDORP in OORLOGSTIJD Afb. 1. Omslag van het boek. Dt: Slag om dü Slorbam Aifri Vitw ÓujYrir 47

De Spuije | 2019 | | pagina 49