De vergeten watersnoodramp van 1906 Frits de Kaart Als we het over de watersnoodramp hebben denken we vooral aan 1953. Bijna vijftig jaar eerder - in 1906 - was er een waters noodramp die een nog groter deel van Zeeland onder water zette. Een ramp die voor veel gezinnen catastrofale gevolgen had in een landbouwgebied als Zeeland. De over stromingsramp gebeurde op 12 maart 1906, 's middags om 16.00 uur. Deze ramp overtrof alle voorgaande stormvloeden in Zeeland. Er waren weliswaar geen dodelijke slacht offers maar de impact was enorm groot voor de bevolking. Toch zit deze ramp niet in het collectieve geheugen van de Zeeuwse bevolking. Het is aan onderzoek van Judith Siegel te danken dat deze ramp aan de vergetelheid wordt ontrukt. In 2016 is hier over een publicatie verschenen in Archief, het jaarboek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen.0 Dat het inderdaad een vergeten watersnoodramp is, blijkt onder andere ook uit de geringe aandacht die het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk aan deze ramp schenkt. Wel liet men weten er binnenkort meer aandacht aan te willen te besteden.2' Gedurende vele eeuwen werd de Zeeuwse delta gevormd door overstromingen. Na een hevige stormvloed in 1134 ontstonden de eerste ringdijken en afdammingen.3' Deze overstromingen zorgden ook voor een zware financiële druk op het provinciaal bestuur. Nadat bij de overstromingen in 1714 en 1715 een aanzienlijk aantal sub sidieverzoeken werd ontvangen, deden de Staten van Zeeland een poging om daar regels voor op te stellen. De polders die een zeewerende dijk hadden en niet in staat waren het onderhoud zelf te betalen, werden aangeduid als calamiteuze polders. Indien noodzakelijk betaalden andere waterschap pen en de Provincie daar aan mee. Het zou nog tot 1791 duren voor er een Generaal Afb. 1. Verwoeste boerderij in de Engelse Polder. (Alle afbeeldingen collectie F de Kaart.) 2

De Spuije | 2019 | | pagina 4