Nieuwsvoorziening Bij de watersnoodramp in 1953 was er veel kritiek op de nieuwsvoorziening en de hulpverlening die traag op gang kwam. Maar hoe was de situatie in 1906? Het was een tijd waarbij kranten voor hun nieuws afhankelijk waren van telex en telegram men. De telefonie stond nog in de kinder schoenen. Radio en televisie hadden hun intrede nog niet gedaan. Daarnaast waren er kranten die maar enkele keren per week verschenen, in vaak een beperkte omvang van vier of zes pagina's, dichtgedrukte tekst zonder foto's. In De Zeeuw, het Christelijk Historisch Nieuwsblad van dinsdag 13 maart 1906 lezen we dat de ingelanden van het Waterschap Stavenisse zaterdag (dus twee dagen voor de stormvloed) de begro ting hadden vastgesteld.® Niets over deze ramp die Zeeland een dag eerder had getrof fen. De Nieuwe Zeeuwsche Courant van die dag brengt op pagina drie wel enkele mede delingen onder het kopje Laatste Berichten: IERSEKE - Hedenmiddag 4 uur braken enkele dijken door, tengevolge van den storm en het hooge water.10) Op de voorpagina van de Zierikzeesche Nieuwsbode een paar regels onderaan Bij het afdrukken van dit blad, vernemen wij, dat bij Brouwershaven een begin van doorbraak van een dijk ont staan is. Daaronder een zin dat de Nieuwe Haven van Zierikzee blank stond en het water over de vloedplanken de Nieuwe Boogerdstraat instroomde.11) Op pagina drie van de toonaangevende Middelburgsche Courant een paar korte berichtjes over over stromingen in Vlissingen, Hoedekenskerke, Rilland, Sint Annaland en Zierikzee. Het nieuws was per telegram naar de redac tie geseind.120 In de Goesche Courant van die dag op pagina twee onder het kopje Gemengde Berichten met als onderkopje Overstroomingen, berichten over overstro mingen in Brabant en Gelderland, maar blijkbaar is men nog onwetend van de ramp die zich in de directe omgeving op Zuid- Beveland had voltrokken.13' Polderbeheer Een ander probleem was de versnippe ring van het beheer van de polders door de grote hoeveelheid waterschappen. Dit belemmerde het adequaat handelen. Soms was ingrijpen door een ingenieur van Provinciale Waterstaat noodzakelijk. In Krabbendijke moest de burgemeester in de situatie van de Karelspolder ingrijpen omdat de dijkgraaf van het waterschap ziek was. Op woensdag 14 maart was het Biddag waardoor de werkzaamheden werden gestaakt. Een ingenieur van Provinciale Waterstaat moest de dijkgraaf er op wijzen dat de toestand dermate gevaarlijk was dat er door de bevolking dag en nacht en ook op zon- en feestdagen gewerkt moest worden om de polder te behouden.14' Afb. 3. Ruïne van een huis in de Engelse Polder waarop een bewoner vijf uur doorbracht. 4

De Spuije | 2019 | | pagina 6