Jan Blok begon al als 'giant' Omstreeks 1960 probeerde Tom Rentmeesters broer Hans Fats Domino, uitvinder van hét rock 'n' roll-kenmerk van de backbeat all the way through (op The Fat Man, 1948), naar Goes te halen. Een koen voornemen, maar zonder succes: Fats Domino trad pas voor het eerst in Nederland op met een nachtcon cert in het Concertgebouw in Amsterdam, op 3 november 1962. Misschien om de teleurstelling te compenseren, organiseerde Rentmeester toen maar een festival in de Prins van Oranje, de Goese schouwburg, met Peter Koelewijn en zijn Rockets, Anneke Grönloh, Electric Johnny, The Black Arrows en andere Indo-rockbandjes. Op 25 juni 1960 vond een andere belangrijke 'Teenershow' plaats in de Prins van Oranje. Tal van lokale beloften of would be-vedetten traden voor het voetlicht. Eén van hen was de 'Goese Elvis' Jan van Luyk, volgens de PZC voorzien van een zwoele stem. Een naam die meer zou beklijven in rock 'n' roll-kringen was die van de in Kruiningen geboren en als onderwijzer mislukte 'rockin' giant' Jan Blok (1943-2006), compleet met gitaar, ruitjescolbert en opzichtige instappers. Een pure rocker, die tot in de eenentwintigste eeuw actief bleef. Zijn in 1981 verschenen langspeler What loneliness can do bleef tot in lengte van jaren een verzamelobject in rockabillykringen en was in 1989 één van de tien beste elpees bij VPRO's 'Stompin'. 'Rumbaballenman' Kees van Vredegem, nog zeer jeugdig, oogstte met zijn broer Charles de meeste waardering in Goes. Ze konden goed The Everly Brothers nazingen. Ook Van Vredegem, later vooral bekend als Kevin Village, bleef altijd muzi kaal actief, soms met aanzienlijk succes. Alles bij elkaar was de show erg on-Neder- lands en on-origineel, vond de PZC. Alle repertoires waren buitenlands, Amerikaans mogen we zeggen. Rechtstreeks overgenomen van de plaat, radio en televisie. Vooral de rock 'n' roll-zangers bleken geen enkele origi naliteit te kunnen demonstreren: een epigo nisme compleet met angry-face, gespreide benen, wiegende heupen, neusklank-intonatie van de stem en bijpassende kledij en aan het einde van het nummer de haren in de war... Jan Blok in 2004 over deze show: Gelachen dat we hebben. Op 25 februari 1961 had de PZC in de rubriek 'Tussen 13 en 20' opnieuw kritiek op iets waarbij Blok betrokken was: de band The Rocking Devils, volgens de krant een rumoerige groep van vier gitaristen. Afb. 1. Jan Blok in de Prins van Oranje, 1960. Itorkiu' gianl Jan Blok. 15

De Spuije | 2019 | | pagina 17