Maar ze waren ook vertrouwd met het melodieus rock-jargon en brachten een stevig stukje muziek onder leiding van sologitarist Dook Kopmels, kweekscholier te Vlissingen. Favorieten van de groep waren Cliff Richard en The Shadows. In Goes waren toen ook The Blackjacks actief, met daarin een andere, toekomstige veteraan: Cees de Jonge, later onder meer te horen op platen van Dimitri van Toren. De Jonge: Met 14 jaar speelde ik al in een kroeg in Terneuzen, van 9 tot 2 uur! En het publiek maar dansen.... De Jonge zat ook in de tussen ongeveer 1965 en 1967 opererende blues- en folkgroep Soft Boiled Eggs, één van de inspiratiebronnen voor een toen pas nog ontluikende muzi kant: Peter Wessel (Home of Brew, Mooch, Karma Repair Kit, The Serial, Dreams Die First?), die zich in recente jaren nog heeft ontwikkeld tot dialectzanger. Molukkers Voor Zeeuwse Indo-rock moest je vooral in Vlissingen zijn, bakermat van The Javelins en The Sharks - maar ook dat waren eerder gemengde Indisch-Moluks-Surinaamse orkestjes dan pure Indo-bands. En het waren de Molukkers die 's zondags in de kerk kwamen spelen, die voor Jan Blok halverwege de jaren vijftig de eerste stimu lans vormden om muziek te gaan maken. Toen hij hen op twaalfjarige leeftijd coun- trymuziek hoorde spelen, besloot hij een gitaar aan te schaffen met de 25 gulden die hij bezat. Eén van de Molukse orkesten die in vele Zeeuwse zalen speelden, was Suara Maluku. A. (Bram) Berhitu speelde gitaar en zong in dit orkest. Zijn zoon Sam was vanaf 1970 tot heden zeer actief in de Zeeuwse popscene, als gitarist in vele bands. De band van zijn vader bestond al in Indonesië en reisde daar de over het hele land verspreide Molukse gemeenschappen af. Berhitu: Het repertoire bestond uit Molukse traditionals met een hawaiian sausje. Na het uitroepen van de RMS, de Molukse republiek, kwam de RMS-top met een deel van de Molukkers naar Nederland. Ook Suara Moluku kwam op verzoek van één van de RMS-kopstukken naar Nederland. Dat was op politieke gronden. Het orkest zou hier overal optreden en geld voor de Molukse zaak verdienen. Suara Maluku speelde inderdaad overal in Nederland, zoals in Hotel des Indes in Den Haag. Ook in België traden ze op. In Zeeland speelden ze onder meer in het Schuttershof in Goes, de Middelburgse schouwburg en het Concertgebouw in Vlissingen. Ze speelden dus niet alleen voor een Moluks, maar ook voor een algemeen publiek, aldus Sam Berhitu. Pas omstreeks 1964 is Suara Maluku door allerlei omstandigheden uit elkaar gegaan. Door een gril van het lot was Sam Berhitu de laatste jaren van Bloks leven diens buurman in Kloetinge. De ouder wordende rocker vertoonde in deze periode een steeds excentrieker gedrag, waarover vele verha len de ronde deden en doen, die buiten het kader van dit artikel vallen. Afb. 2. Kees Martens van The Rockets (uiterst rechts op de foto) hanteerde ook de bas bij The Rolling Thunders. Deze opname is gemaakt tijdens een optreden vóór het Goese stadhuis, t.g.v. de Fruitweek 1962. 16

De Spuije | 2019 | | pagina 18