Teenager Festival 30-12-'6l Mngeit Herrie in de Zak Ook elders op de Bevelanden pro beerde men in de vroege jaren zestig de emanerende jeugdcul tuur in goede banen te leiden. In 1963 vonden de protes tants-christelijke partijen ARP en SGP in Yerseke subsidie aan een 'instuif-com- missie' nog een goede zaak. Vier jaar later - in de popcultuur een tijdperk verder - stemden ze evenals de CHU tegen de verhuur van een gemeentelijk pand aan een soos. Dans en muziek stonden er centraal, en de SGP- fractie had vernomen dat er godslasterlijke taal te horen was. In de deels katho lieke Zak van Zuid- Beveland leek de mentaliteit jegens de muziekbeoefening door jongeren minder belemmerend. Al in 1959 richt ten Rinus en Bas Rentmeester uit Ovezande het rock 'n' roll-bandje The Rockets op. Later kwam onder meer gitarist Kees Martens erbij, die na zijn zakelijke carrière nog voorzit ter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek zou worden. Het gebrek aan roem buiten de dorpsgren- zen had ermee te maken, dat geschikte instrumenten en apparatuur in deze jaren vrijwel niet te krijgen was in de omgeving. Martens dook later weer op in de 's-Heerenhoekse band The Spitfires, waarvan de apparatuur onder meer bestond uit een zelfbouwbuizenversterkertje met echo en een tot basversterker getransfor meerde jukebox. De band vierde bescheiden triomfen en won onder meer een vaantje op het Teenager Festival, op 30 december 1961 in Kruiningen. Kees Martens richtte enkele jaren nadien in 's Heerenhoek met zijn dorpsgenoot, de latere schrijver en dichter Theo Raats, ook de jeugdsoos Tohu-Bohu op. Nog wel op verzoek van burgemeester R.O.M. Waelput. Doelgroep: jongeren van vijftien tot twintig, die ook de dansavonden en filmmiddagen in de plaatselijke Jeugdhoeve bezochten. De nieuwe soos in een opgeknapt oud pandje werd in zijn eerste jaar zo druk bezocht, dat de plaatselijke caféhouders bij de burge meester hun beklag deden wegens oneerlijke concurrentie. Raats: Maar de burgemeester stond pal achter ons. 'Dinges' Kapelaan Kroon, de latere pastoor van 's-Heerenhoek, organiseerde ook wel eens een muziekmiddag in de Jeugdhoeve. Bandjes uit de buurt, waaronder The Spitfires, traden dan op in competitiever band. Raats over The Spitfires: Een bekend nummer dat ze altijd speelden heette The Quartermaster's Store van The Shadows, door hen aangeduid met Dinges omdat ze zoveel moeilijks achter elkaar niet wilden onthouden. Ook op 27 oktober 1963 organiseerde kapelaan Kroon een 'muzikale talentenjacht voor de katholieke jeugd' in 's-Heerenhoek. De uitslag was als volgt: 1) The Skybolts (Vlissingen); 2) The Minstrels (Goes), 3) The Blue Violets (Ovezande). Eén van The Blue Violets uit Ovezande was Tom Rentmeester, die deze band had opgericht met onder anderen zijn broers Bas en Harry. Harry, Ron en Tom Rentmeester vormden in 1965 The Cyclones, een dans- en show band. Harry Rentmeester zat in 1971 in de Zeeuwse symfonische rockband Melrose Abbey. Het muzikale niveau van de regi onale bands was intussen met sprongen omhooggegaan. Tom Rentmeester: Mijn jongste broer Jos heeft daarna in diverse Zeeuwse bands als drummer gespeeld en in de jaren negentig een geluidsstudio opgericht waar vele Zeeuwse muzikanten en formaties op de band zijn vastgelegd. O Afb. 3. Het Kruiningse vaantje, een gekoesterde trofee van The Spitfires. 17

De Spuije | 2019 | | pagina 19