Cornelis Alegoed (1763-1844), schoolmeester te Nisse Hester van Rees Onderstaand portret van Cornelis Alegoed is momenteel als bruikleen te zien op de afdeling Buitengewoon en Markant. Op dit portret was hij 36 jaar. Wie de schilder is, is onbekend. Voor het Historisch Museum De Bevelanden is het een heel interessant schilderij. Het gaat om een gezaghebbende figuur van de Bevelanden die twee-en-een- halve eeuw geleden leefde. Het schilderij zal binnenkort aangekocht worden door het Historisch Museum, met een daarvoor verkregen subsidie. Cornelis Alegoed, geboren in Dreischor en sinds 1791 woonachtig in Nisse, was daar schoolmeester van 1786 tot 1806. Hij huwde in 1798 met de dienstbode die bij hem inwoonde, Maatje Willemse de Hond en kreeg met haar twee dochters, waarvan de oudste al op zevenjarige leeftijd overleed, en de jongste 93 jaar werd. Zijn onder- wijscarrière begon hij als ondermeester in Middelharnis. In het gemeentearchief van Borsele is van hem een proeve van bekwaamheid in het schrijven te zien. Naam, datum en plaats zijn in vette letters met de inktpen geschre ven; de eerste letters van de zinnen in grote krulletters, in zwart en rood. Zo te zien slaagde hij met vlag en wimpel. Vanaf 1786 was hij schoolmeester in Nisse, maar ook voorzanger en koster in de kerk. Een jaar later werd hij tevens organist. Later kreeg hij gemeentelijke functies als ontvanger van 's lands middelen, landmeter, schepen Afb. 1. Cornelis Alegoed (1763-1844), in 1799, schilder onbekend. (Collectie HMDB.) 24

De Spuije | 2019 | | pagina 26